Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Popriri salariale+rata lunara Buna seara. Va rog dacă ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Popriri salariale+rata lunara Buna seara. Va rog dacă se poate ...

Popriri salariale+rata lunara
Buna seara.
Va rog dacă se poate sa ma ajutați cu un răspuns in următoarea situatie:
-angajata instituție de stat, recent înființate 2 popriri pe salariu, accesat și un car al unității cu o rata lunară de 580 RON. La salariu se opresc firește cei 50%conform legii pentru popriri după care se Adaugă și cei 580 lei(Rata CAR), rest salarial lunar undeva la 30%din venitul lunar net. Întrebarea este:dpdv legal se calculează corect oprirea+rata car? Repet faptul ca din salariu lunar mai încasez undeva in jur de 30%din suma totala lunară. Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
Buna seara, cota maxima legala de 50% ce se poate popri vizeaza exclusiv executarea silita, nu si alte obligatii ale debitorului, precum rate la banci, IFNuri, CARuri, terti, intretinere, utilitati, mancare, etc. Asadar este corect.