Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... In cazul unei subrogatii legale. Un contract de credit ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

In cazul unei subrogatii legale. Un contract de credit platit ...

In cazul unei subrogatii legale. Un contract de credit platit integral de co-debitor, care s-a substituit in drepturile bancii (creditorul initial), cum trebuie achitate ratele in continuare de catre celalalt codebitor( respectiv titularul de credit initial la banca)? Se urmeaza acelasi scadentar de plata, se modifica rata?? Multumesc.
Buna ziua,

Conform legislatiei bancare codebitorul este obligat principal in contractul de credit si raspunde exact ca si debitorul principal. Faptul ca dumneavoastra ati achitat datoria nu da nastere unei subrogatii legale, eventual, unei actiuni in raspundere civila delictuala fata de debitorul principal, in masura in care si acesta a beneficiat de credit sau a beneficiat in mod exclusiv, fara a fi aplicabil scadentarul de plata, ratele, conditiile din contractul de credit incheiat.

O zi buna.
Cu stima,
av.Jasmine Oancea
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Cu respectul cuvenit! Tin sa va contrazic.:) Am lecturat mult.....iar din cate am aflat „Subrogatia legala” in NCC are efect prin lege. Asadar.....
Intrebarea era...in speta de fata......cum se achita ratele?
Va multumesc
Va recomand sa cititi si legislatie bancara. Nu va puteti subroga in drepturile bancii fiindca nu sunteti institutie autorizata bancara.