Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Inselaciune online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Inselaciune online

Buna ziua..In urma postarii unui anunt de vanzare a unui obiect de imbracaminte in valoare de aproximativ 500€, am fost contactat de catre un individ care a falsificat plata prin transfer bancar. Mai intai am asteptat sa vad dovada platii , apoi am trimis coletul fara ramburs. Dupa 2 zile vazand ca nu mai intra banii, am realizat defapt ce s-a intamplat. Intrebarea mea este .. daca depun plangere , la care pot adauga un dosar cu screen shot-uri din conversatiile cu el , se poate rezolva ceva ? Nu tin neaparat sa imi recuperez nimic inapoi, dar macar sa fie pedepsit si sa nu mai pateasca si altii. Va multumesc!
alexve07, utilizator
Buna seara!

Puteti face o plangere penala pentru infractiunea de inselaciune, la care sa atasati si acele screenshot-uri din conversatii, dovada platii transmise de el si un extras de cont al dvs.
Multumesc frumos de raspuns. Intreband mai multi , majoritatea au spus ca va dura foarte ca sa fie rezolvata problema...datorita sistemului.

gi-jane2, moderator
Asa este, din pacate.
Poate dura de la cateva luni, pana la un an-doi.
Depinde foarte mult de cum se misca organele de urmarire penala.

gi-jane2, moderator