avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Baietelul meu are 11 ani, este in clasa a 5 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Baietelul meu are 11 ani, este in clasa a 5 a la scoala ...

Buna ziua. Baietelul meu are 11 ani, este in clasa a 5 a la scoala 18 din Timisoara . Problema : 3 copii din clasa lui il terorizeaza constant si isi bat joc de el. Am vb o ora cu diriginta la telefon si o ora si ceva la telefon cu mama unuia din copii respectivi. Recent abuzurile si teroarea au revenit la un nivel si mai mare. Asta seara am sedinta pe teams cu acesti parinti. Ce pot eu face dpdv legal ca sa mi apar copilul de teoristii aia de copii din clasa lui. Ce optiuni am? va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Trimiteti o scrisoare la conducerea scolii, cu privire la situatia copilului D-voastra, cu numar de inregistrare si solicitati un raspuns oficial. Nu vi se raspunde oficial, urmariti cand copilulu D-voastra este molestat de cei 3 colegi (eventual filmat), cu martori, dupa care faceti reclamatie la politie.
Am avut problema asta când eram copil. Am rezolvat-o cu pumnul. Nu vă recomand însă dumneavoastra. Recomand să faceți apel la lege, cum a făcut mama atunci când cel care mă teroriza era un student cu mai mulți ani mai mare, pe care nu mai puteam să-l bat. Avertizați părinții și școala inclusov cu proces în răspundere civilă delictuală, daune morale.

NeoG a scris:

Buna ziua. Baietelul meu are 11 ani, este in clasa a 5 a la scoala 18 din Timisoara . Problema : 3 copii din clasa lui il terorizeaza constant si isi bat joc de el. Am vb o ora cu diriginta la telefon si o ora si ceva la telefon cu mama unuia din copii respectivi. Recent abuzurile si teroarea au revenit la un nivel si mai mare. Asta seara am sedinta pe teams cu acesti parinti. Ce pot eu face dpdv legal ca sa mi apar copilul de teoristii aia de copii din clasa lui. Ce optiuni am? va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Am avut aceeasi problema. Suplimentar, copilul a primit pe tel multe mesaje, a fost hartuit. Am vb cu diriginta, dar s-a rezolvat doar pentru o perioada. Am vb cu directoarea (personal, cu aplomb, nu pe teams...) si nu s-a rezolvat imediat, dar am agitat lucrurile afirmand, pe drept cuvant, ca voi apela la Politie, voi face plangere penala daca nu se rezolva urgent. S-a facut o sedinta cu parintii copiilor agresori, cu diriginta, directoarea nu a venit, dar a trimis consiliera scolii. Evidenta s-a produs: respectivii copii au aratat atitudinea lor in fata tuturor, astfel ca, sub amenintarea scaderii notei la purtare, au promis schimbarea in bine, iar diriginta a primit din partea consiliului scolii un avertisment deoarece nu a luat masuri de prima data. Concluzia: aveti toate parghiile legale sa actionati si sa opriti bullyingul asupra copilului dvs. Nu va lasati! Din cauza atitudinii Min. Invatamantului care nu se implica deloc, profesorii sunt delasatori, ajung elevii sa atace alti elevi si chiar pe profesori. Cine e de vina? Cine nu ia masuri imediate sa opreasca violenta: verbala sau fizica. Incredere in dvs!
Ultima modificare: Miercuri, 16 Martie 2022
Cumparatoronline, utilizator
Nu e singurul caz al scolii romanesti din ziua de azi
Buna ziua,

Efectuati o solicitare, care doamna diriginta, in sensul de a propune consilierea psihologica a copiilor agresivi.

Psihologul scolii ii poate consilia.

Consilierea, insa, va avea loc cu infomarea prealabila si acordul parintilor.

Daca, insa, aceasta masura nu este luata, puteti notifica parintii, in sensul de a discuta cu propriii copii, si, daca aprecieaza oportun, sa apeleze la un psiholog.



Ultima modificare: Luni, 21 Martie 2022
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aș vrea să inițiez un memoriu împotriva unui elev cu grave probleme de comportament, dar nu știu de unde să încep. puteți să îmi dați o idee? popovicidaniela popovicidaniela Buna ziua. Am un copil in cls 5 si in clasa lor s-a transferat un baiat cu grave probleme emotionale, verbale si comportamentale. Este foarte agresiv cu copii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua copilul meu este victima bullying-ului in clasa de ... alinacm alinacm Buna ziua Copilul meu este victima bullying-ului In clasa de câțiva colegi , treaba asa este de aproximativ 2 ani respectiv clasa 1-2 , am discutat cu Dna ... (vezi toată discuția)