Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma mea a fost preluata/cumparata de alta firma. Se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma mea a fost preluata/cumparata de alta firma. Se modifica contractul individual de munca?

Buna seara. Daca firma la care lucrez a fost preluata/cumparata de alta firma, contractul meu de munca, incheiat pe perioada nedeterminata, mai este valabil sau se semneaza altul nou pe o perioada care poate fi determinata? De asemenea, actualul CCM, semnat pentru urmatorii 2 ani, ramane in vigoare?
Perspico, utilizator
Buna ziua,
Se incheie un contract de munca cu noul angajator tot pe perioada nedeterminata. Iar in privinta CCM, depinde la ce s-a obligat noul angajator. Are posibilitatea sa elaboreze un nou CCM.
Nu se semneaza un nou c.i.m. , potrivit Legii nr.67/2006.

Noul angajator are obligaţia respectării prevederilor contractului colectiv de muncă aplicabil la data transferului, până la data rezilierii sau expirării acestuia.