Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Am achizitionat un imobil prin credit pe SRL (micro).
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Am achizitionat un imobil prin credit pe SRL (micro).

Buna ziua,

Am achizitionat un imobil prin credit pe SRL (micro) si i-am schimbat cu acordul asociatiei de proprietari destinatia ca punct de lucru (la fel si la DITL unde platesc impozit mare pentru nerezidential) apoi intre SRL si mine ca persoana fizica (unic asociat si administrator al acelui SRL) am incheiat un contract de comodat prin care imi transfer dreptul se folosinta al imobilului respectiv in vederea inchirierii in regim hotelier, deoarece societatea nu are domeniul de activitate respectiv. Din punct de vedere juridic se incalca vreo lege ? Era nevoie de un alt acord al asociatiei de proprietari pentru inchirierea in regim hotelier ? Veniturile realizate pe PF se declara prin declaratia unica.
george-neagu, moderator
Bună ziua,

E nevoie de acordul asociației de proprietari, dar nu puteți obține certificatul de clasificare în calitate de comodatar. Doar proprietarii locuințelor (persoane fizice sau societăți) le pot închiria în regim hotelier. Citiți ordinul care reglementează eliberarea certificatelor:
[ link extern ]

Vă pun link la unul dintre articolele noastre:
www.avocatnet.ro/articol_604...

Am inteles, multumesc voi incerca sa gasesc o solutie conform noii legi, sa inteleg ca pana acum a fost in regula, dar trebuie sa ma conformez cu noul certificat.