Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Va rog, in situația in care un proprietar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Va rog, in situația in care un proprietar PF a dat ...

Buna ziua,
Va rog, in situația in care un proprietar PF a dat spre folosință SRL-lui cu contract de comodat bunul imobil- apartament pentru a desfasura activitatea de cazare in regim hotelier (a fost necesar constituirea SRL-ului pentru acreditarea la Ministerul Turismului).
Se precizeaza ca activitatea de cazare in regim hotelier se desfășoară doar pe perioada verii-activitate sezoniera.
Fata de cele expuse, as aprecia daca ma puteti lamuri cu urmatoarele informatii:
1.Proprietarul mai poate da spre folosinta cu contract decomodat altei persoane sau gazduirea prin programul guvernamental 50/20 avand în vedere ca acel apartament este declarat punct de lucru la ONRC -unitate de cazare acreditata.
2.Care ar fi soluția, ce demersuri, documente ar trebui intocmite ca PF sa beneficieze de propriul bun fără ar fi suspendata activitatea de cazare a SRL-ului.
Orice informatie mi-ar fi de mare ajutor. Astept cu interes raspunsurile dvs.
Cu multumiri anticipate!
danavls, utilizator
1-Atat timp cat spatial este inregistrat drept spatiu cu destinatia d elocuinta in regim hotelier nu mai poate face obiectul altui contract de inchiriere
2-PF are dreptul sa impuna clauze asiguratorii in contract