Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inchiriere in sistem hotelier
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inchiriere in sistem hotelier

Buna ziua,

Bunica mea detine un apartament in Brasov. Eu doresc sa il inchiriez in sistem holtelier insa nu sunt proprietara imobilului. Asadar,doresc sa infiintez un SRL(caen 5520), sa preiau prin contract de comodat imobilul de la bunica mea. SRL-ul va fi infiintat in judetul Timis, apartamentul este in brasov, ar trebui sa infiintez un punct de lucru pe adresa apartamentului si sa ii schimb destinatia din imobil in spatiu comercial? Sau SRL-ul il poate utiliza direct pt inchiriere in sistem hotelier fara a mai crea punctul delucru la sediul apartamentului?

Multumesc!
Daca mergeti pe ideea prin SRL, va trebui sa va inregistrati cu punct de lucru la adresa respectiva. Apoi, va trebui sa va autorizati la Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului; autorizarea activitatii si emiterea unui certificat de clasificare sunt obligatorii si trebuie sa intruniti o serie de conditii (le gasiti pe pagina de internety al institutiei). Si, deoarece ca firma desfasurati o activitate economica intr-un imobil care a fost spatiu de locuit, va trebui ca proprietarul sa depuna declaratia ITL001 la Primaria Brasov pt. a plati impozit majorat. Unele localitati obliga prin primarii si la plata unei taxe de promovare turistica sau altele, e bine sa va interesati acolo.
In opinia mea NU prin SRL ar trebui sa decurga activitatea.
Cel mai simplu ar fi sa faceti inchirierea direct in numele bunicii (proprietar al imobilului), ca persoana fizica si nu prin firma. Astfel nu va fi necesar sa obtineti autorizatia din partea structurii de turism, insa aveti obligatia sa solicitati certificatul de clasificare de la ei. Demersurile la primarie sunt aceleasi ca mai sus. In numele bunicii va trebui sa depuneti declaratia unica (D212), in care puteti opta pentru sistemul de impozitare preferat.