Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura radiere uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura radiere uzufruct

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in clarificarea unui contrat de vanzare - cumparare a unui imobil cu clauza de uzufruct viager. Mentionez ca in anul 2002 am incheiat cu bunica mea un contract de vanzare-cumparare a apartamentului acesteia cu clauza de uzufruct viager, noi ne-am mutat la ea si am avut grija la fiecare problema de sanatate pe care avut-o, deoarece ceilalti membrii ai familiei nu s-au mai interesat de situatia ei din cauza acestei tranzactii.Bunica mea a decedat de curand la spital in urma unui stop cardiorespirator, tot noi ne-am ocupat de toate formalitatile si am suportat toate cheltuielile de inmormantare, si am dori sa cunoastem care este situatia noastra d.p.d.v.legal si care este procedura legala de radiere a uzufructului. Este necesar sa deschidem succesiune, si daca da, care este procedura? Astept raspuns si multumesc anticipat!
buna ziua!
copie legalizata de pe certificat de deces, tarif de 60 lei, cerere tip la OCPI, termen de solutionare 3 zile, si cam asta ar fi .:)
Multumesc mult, dar ce inseamna OCPI??
OCPI= oficiuld e cadastru si publicitate imobiliara
BCPI=biroul de cadastru si publicitate imobiliara.
unde este situat imobilul?
In Bucuresti, sector 4.
SERVICIUL PUBLICITATE IMOBILIARA - sector 4 Bd. Regina Maria nr. 40, sector 4, Bucureşti, cod postal 040125. Tel. 021/3350169 /Fax 031/8166504.
sunati la ei si aflati programul de lucru cu publicul.