Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere ipotecă uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere ipotecă uzufruct viager

Bună ziua. Ce demersuri trebuiesc făcute și/sau ce acte trebuiesc depuse la OCPI in vederea radierii ipotecii reprezentând uzufructul viager, în condițiile decesului beneficiarului acestuia, in baza unui contract de întreținere cu clauza de uzufruct viager ? Trebuie mers și la notar sau direct la OCPI ? Mulțumesc
Uzufructul viager este o sarcina care greveaza dreptul de proprietate asupra imobilului (la fel cum este si ipoteca). Pentru a radia aceasta sarcina trebuie sa depuneti la OCPI o copie legalizata dupa certificatul de deces impreuna cu o cerere si o chitanta de 75 de lei. Din cate stiu, momentan accesul publicului la ghiseele BCPI-urilor este restrictionat. Puteti apela la un notar public pentru radierea sarcinii.