Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce înseamnă dosar clasat la notar?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce înseamnă dosar clasat la notar?

Am deschis o succesiune în 2018 (!). Eu locuiesc în afara țării și, cu pandemia, mi-a fost greu să mai ajung în România. Doamna Notar a clasat dosarul, fără să mă anunțe și acum nu mai răspunde la nici un telefon.
În acel dosar sînt acte pe care numai domnia sa le are - au fost trimise prin fax la dânșii la firmă de către arhivari.

Ce înseamnă clasat? Cum îmi pot recupera actele?

Pai nu era obligat să va anunțe. Și dacă va anunță, dvs fiind plecat, cu ce ii folosea asta notarului?
Clasat înseamnă că succesiunea nu are obiect. Adică nu sunt bunuri sau nu au fost declarate/prezentate actele de proprietate și nici moștenitorii nu au fost prezenți.
Dacă documentele au fost transmise prin fax, înseamnă că la notar au rămas doar niște copii.
De asemenea, nu aveți ce sa recuperați, notarul fiind obligat să păstreze dosarul succesoral în arhiva biroului.
Dosarul nu poate fi scos din arhiva.