avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce înseamnă dosar clasat la notar?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce înseamnă dosar clasat la notar?

Am deschis o succesiune în 2018 (!). Eu locuiesc în afara țării și, cu pandemia, mi-a fost greu să mai ajung în România. Doamna Notar a clasat dosarul, fără să mă anunțe și acum nu mai răspunde la nici un telefon.
În acel dosar sînt acte pe care numai domnia sa le are - au fost trimise prin fax la dânșii la firmă de către arhivari.

Ce înseamnă clasat? Cum îmi pot recupera actele?

Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:13, 15 Martie 2022
Pai nu era obligat să va anunțe. Și dacă va anunță, dvs fiind plecat, cu ce ii folosea asta notarului?
Clasat înseamnă că succesiunea nu are obiect. Adică nu sunt bunuri sau nu au fost declarate/prezentate actele de proprietate și nici moștenitorii nu au fost prezenți.
Dacă documentele au fost transmise prin fax, înseamnă că la notar au rămas doar niște copii.
De asemenea, nu aveți ce sa recuperați, notarul fiind obligat să păstreze dosarul succesoral în arhiva biroului.
Dosarul nu poate fi scos din arhiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot schimba notarul? Îmi cere actele pentru succesiune unul câte unul, deci mă face să pierd o mulțime de timp psimona22 psimona22 Buna ziua, Am facut acum 8 ani succesiunea dupa tatal meu. Acum vreau sa mai introduc in succesiune un teren. Stiu ca trebuie mers doar la notarul care a ... (vezi toată discuția)
Proces, dezbatere mostenire, anulare certificat moștenitor mary_c mary_c Bună seara. Ma găsesc în postura de pârât, într-un proces deschis de verii mei, deoarece mama lor nu a doar menționată in certificat /chemată la ... (vezi toată discuția)
Actele originale notariat succesiune Artigas Artigas Va salut, In vederea deschiderii succesiunii la un notariat,va rog sa-mi spuneti daca notarul trebuie sa retina,fie si temporar, oricare din documentele ... (vezi toată discuția)