Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua,de 3 ani m-am mutat la bloc; avem uscătorie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua,de 3 ani m-am mutat la bloc; avem uscătorie ...

Uscătorie
Buna ziua,de 3 ani m-am mutat,la bloc;avem uscătorie comuna,anul trecut eu am făcut curățenie în ea (singura),deoarece vecinii au spus că nu sunt bunurile lor,sunt a celor care au stat înainte,in locul meu.
Am făcut curat ,am zugrăvit ,am deratizat pe banii mei ,fara nici un ajutor de la vecini,ba chiar le-am spus să își întindă hainele acolo dacă vor!După jumătate de an (eu fiind plecată din țară în perioada asta),am constat la întoarcere că uscătoria este plina de mobila veche și alte gunoaie (toate ale șefului de scara).Va rog frumos sa îmi spuneți ,cum pot legal să îl fac să scoată gunoaiele de acolo,ca eu sa o pot folosi că uscătorie,(USCATORIA).
Eu am vorbit cu dânșii ,și mi-au spus că "ce nu am loc sa întind acolo"Deci am constatat că nu vor să își ia gunoaiele de acolo.Va rog să mă sfătuiți cum sa fac!
Va mulțumesc!
in scris catre presedinte sa ia masurile cuvenite pentru eliberarea spatiului si folosirea acestuia doar ca uscatorie

Legal,asociatia de proprietari care se infinteaza cu scopul aplicarii dispozitiilor in vigoare referitoarela partea comuna de condominiu,ar trebui sa se implice ,sa dispuna masurile necesare ca in partea comuna de condominiu sa nu fie depozitate bunuri personale cu risc ,ca partea comuna sa fie accesibila tuturor proprietarilor
Daca nu solutionati amaibil la nivelul asociatiei de proprietari,sesizati oficial directia corp control din primarie,serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari si ISU care daca se confirma cele sesizate,vor dispune dezafectarea spatiului si readucerea la forma anterioara depozitarii bunurilor personale cu risc