avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curatenie subsol bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curatenie subsol bloc

Buna ziua
Cum putem obliga un coproprietar care a depozitat in spatiul comun de la subsol si uscatorie tot felul de resturi de constructii, mobile vechi si alte obiecte bune de aruncat sa faca curatenie pe cheltuiala proprie deoarece restul proprietarilor de pe scara (cunoscand ca doar acesta este vinovat de lipsa de curatenie ) refuza sa achite cota parte la curatenia subsolului, motivand ca au mai facut o data voluntariat pt curatenie si iarasi s-au depozitat de catre aceeasi persoana alte resturi/gunoaie.
Va multumim anticipat pentru raspuns.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2019
Congress, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:16, 31 Martie 2019
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018
Daca ati avea o echipa manageriala responsabila,aceasta ar cunoaste drepturi si obligatii inclusiv procedura impunere respectare dispozitii in vigoare de catre proprietari referitor la utilizarea partii comune condominiu
Dispozitiile in vigoare interzic cu desavarsire depozitarea in partea comuna de condominiu de bunuri cu risc
Initial ar trebui notificat oficial proprietarul in cauza cu obligatia dezafectarii bunurilor proprii de pe partea comuna de condominiu -sub sanctiunea suportarii consecintelor legal prevazute
Daca exista dezinteres pentru solutionare la nivelul asociatiei de proprietari,sesizati oficial ISU serviciul corp control din primaria teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua,de 3 ani m-am mutat la bloc; avem uscătorie ... lala21 lala21 Uscătorie Buna ziua,de 3 ani m-am mutat,la bloc;avem uscătorie comuna,anul trecut eu am făcut curățenie în ea (singura),deoarece vecinii au spus că nu ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie in condominiu (proprietatea comuna) db03uie db03uie As dori sa aflu daca ocuparea abuziva si transformarea in spatiu propriu a unor portiuni din condominiu (ghene de gunoi, acoperisul blocului, boxe la subsol), ... (vezi toată discuția)
Ce măsuri poate lua asociația de proprietari pentru ai determina ... 08pisica 08pisica Ce măsuri poate lua Asociația de proprietari pentru ai determina pe cei care considera ca pot folosi spatiu comun in interes personal, pe post de ... (vezi toată discuția)