Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Curatenie subsol bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Curatenie subsol bloc

Buna ziua
Cum putem obliga un coproprietar care a depozitat in spatiul comun de la subsol si uscatorie tot felul de resturi de constructii, mobile vechi si alte obiecte bune de aruncat sa faca curatenie pe cheltuiala proprie deoarece restul proprietarilor de pe scara (cunoscand ca doar acesta este vinovat de lipsa de curatenie ) refuza sa achite cota parte la curatenia subsolului, motivand ca au mai facut o data voluntariat pt curatenie si iarasi s-au depozitat de catre aceeasi persoana alte resturi/gunoaie.
Va multumim anticipat pentru raspuns.
Congress, utilizator
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018
Daca ati avea o echipa manageriala responsabila,aceasta ar cunoaste drepturi si obligatii inclusiv procedura impunere respectare dispozitii in vigoare de catre proprietari referitor la utilizarea partii comune condominiu
Dispozitiile in vigoare interzic cu desavarsire depozitarea in partea comuna de condominiu de bunuri cu risc
Initial ar trebui notificat oficial proprietarul in cauza cu obligatia dezafectarii bunurilor proprii de pe partea comuna de condominiu -sub sanctiunea suportarii consecintelor legal prevazute
Daca exista dezinteres pentru solutionare la nivelul asociatiei de proprietari,sesizati oficial ISU serviciul corp control din primaria teritoriala