Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... gravida pe somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

gravida pe somaj

am intrat pe data de 15.10.2009 in somaj,in urmatoarea luna am ramas insarcinata, intrebare :cum procedez?am fost la medicul de familie, acuma trebe sa ma duc si la somaj sa instiintez si acolo ca sunt insarcinata?sau in cat timp trebuie sa le spun? este vreun termen?
1. Puteti sa luati adeverinta de la medicul de familie, in care sa se spuna ca sunteti gravida, o duceti la AJOFM pentru a sti de aceasta problema si sa nu cumva sa va repartizeze la un loc de munca.
2. In somaj fiind puteti sa intrati si in concediu medical si in concediu de maternitate. certificatele medicale le duceti la AJOFM care vi le calculeaza si plateste.
3. Tot din somaj puteti sa intrati si in CCC pana la varsta de 2 ani.
4. Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC intrerup si suspenda perioada de somaj. Aceasta se reia, de unde a ramas, dupa fiecare suspendare.
5. Asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji. Multa sanatate!
multumesc mult.