Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... gravida data in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

gravida data in somaj

buna ziua lucrez la un minimarchet sunt gravida in 3 luni am instiintat firma cu o adeverinta de la medicul de familie ca ulterior dotorita programarilor pt consult sa ma prezint la ginecolog pt a prezenta adeverinta si instintarea legala insa sefa vrea sa ma dea in somaj pt a nu se complica cu mine! daca eu duc adeverinta si instintarea legala si nu o inregistreaza ce as putea sa fac?
va rog un raspuns urgent
1. In somaj fiind puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si CCC pana la 2 ani.
2. Certificatele medicale le duceti la AJOFM care le calculeaza si le plateste.
3. Toate aceste concedii suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa terminarea fiecaruia din aceste concedii.