Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna ziua, Am urmatoarea situatie: salariata ( fisa ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna ziua, Am urmatoarea situatie: salariata ( fisa aptitudine ...

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: salariata ( fisa aptitudine declarata la ex periodic apt) lesina la locul de munca se cheama ambulanta ( 2 zile la rand) ... salariata spune ca pateste acest lucru de ceva timp... situatia persista, postul are anumite riscuri, care este procedura? poate angajatorul sa solicite o reevaluare ? neoficial a fost solicitat, a platit angajatorul, iar in urma investigatiilor nu a aparut nici o problema ... ce poate face medicul de medicina muncii / angajatorul . Ma intereseaza din ambele perspective care este procedura.
Multumesc anticipat!
Si diagnosticul l-ati primit?
Exista vreo legatura intre conditiile de la locul de munca si aceste lesinuri?
Medicul de medicina muncii o poate trimite la un control de specialitate ( neurologic...) daca considera necesar si apoi completa fisa de aptitudine in consecinta.
Neurologic conform investigatiilor (Rmn, eeg video) ... nu are diagnostic... este ok , practic nu avem document in baza caruia sa facem o evaluare .... fizic starea de rau persista, insa documentele medicale demonstreaza ca este apta de munca
a.stancu@, utilizator
Atunci asta e...
Puteti face o comunicare catre ITM in care sa prezentati cazul, atasati toate documentele... sa aveti o dovada in caz ca se intampla ceva mai grav...
asa ma gandeam si eu... pentru ca nu am nici o baza legala pentru a actiona...
Multumesc pentru raspuns!
Eu nu vad alta solutie... dar mai asteptati si alte raspunsuri/sugestii,