Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doresc o parere autorizata asupra ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doresc o parere autorizata asupra urmatorului aspect: ...

Buna ziua!
Doresc o parere autorizata asupra urmatorului aspect:
Fratele meu a achizitionat un apartament iar mama noastra i-a achitat 75% din valoarea acestuia, in rate lunare, cu mentiunea cine plateste si in favoarea cui( numele fratelui).
Mama a solicitat bancii la care a platit ratele o adeverinta care sa confirme platile efectuate de ea si a primit acest document.
Fratele nu are copii iar sotia a decedat in urma cu 6 ani.
Eu-ca sora a sotului supravietuitor, am doi copii.
Sora defunctei are de asemenea doi copii.
La efectuarea succesiunii dupa moartea cumnatei mele, cei doi copii ai surorii acesteia au fost despagubiti cu o suma de bani, conform cotei ce-i revenea defunctei.
Acum, fratele meu s0a recasatorit, sotia venind sa locuiasca cu el, in apartamentul pentru care mama a platit 75%...
Intrebarea este:
In ce mod copiii mei ( nepotii fratelui supravietuitor care s-a recasatorit) pot utiliza adeverinta prin care se confirma ca mama a platit 75% din apartament , pentru a obtine mostenire in cazul dcesului fratelui meu?
-Sa mentionam despre aceasta adeverinta ( si plata) la succesiunea care se va face cand va muri mama mea si a fratelui meu?
-Se va tine cont de aceasta cand va muri fratele, sau se va scade valoarea din mostenirea la care ar avea dreptul fratele meu , la moartea mamei noastre( la efectuarea succesiunii dupa aceasta?
-Mai clar:
Cum putem actiona pentru ca la moartea fratelui apartamentul acestuia sa nu intre in posesia celei de a doua sotii si a copiilor acesteia cu alt sot?
Cum putem face legal acest lucru, tinand cont de adeverinta de la banca pe care o detin eu, care atesta ca mama a achitat 75%.
Mentionez ca mama mi-a dat mie adeverinta tocmai pentru a gasi calea legala ca cea de-a doua sotie a fratelui, care a gasit apartamentul ,,de-a gata", sa nu mosteneasca acest bun dupa decesul fratelui.
Va multumesc!
Cel mai simplu este ca fratele sa instraineze apartamentul din timpul vietii, astfel incat la decesul sau, imobilul sa nu mai existe in masa succesorala.
Adeverinta respectiva nu va ajuta si nu inseamna mare lucru. De fapt, nici nu prea ii inteleg rostul, dar in sfarsit...
Apartamentul este oricum bunul propriu al fratelui, fiind dobandit anterior casatoriei actuale.
Legal, sotiei supravietuitoare ii revine 1/2 (daca la decesul fratelui, mama nu va mai fi in viata) sau 1/3 (daca la decesul fratelui, mama dvs va fi in viata).
Regulile in materie de mostenire raman la fel, indiferent cine a platit apartamentul.
Multumesc pentru raspuns.
Nu inteleg un aspect: apartamentul fratelui poate intra la masa succesorala cand mama noastra moare?
Alaturi de apartamentul ei personal?
Si inca o neclaritate: 1/2 din valoarea apartamentului ramasa in cazul in care fratele ar muri
revine nepotilor dupa sora, sau si de aici primeste ceva sotia supravietuitoare?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Multumesc!

apartamentul fratelui poate intra la masa succesorala cand mama noastra moare?

Nu, pentru ca este al fratelui. Proprietar a ramas fratele, indiferent ca mama l-a achitat.

1/2 din valoarea apartamentului ramasa in cazul in care fratele ar muri
revine nepotilor dupa sora, sau si de aici primeste ceva sotia supravietuitoare?

V-am explicat mai sus.
Cota sotiei depinde de decesul mamei.
Daca atunci cand fratele va deceda, mama nu mai este in viata, sotia mosteneste 1/2, iar sora 1/2.
Daca atunci cand fratele va deceda, mama traieste, sotia va mosteni 1/3, mama 1/6, iar sora 3/6.

Nepotii de la sora nu mostenesc nimic cat timp sora este in viata.
Daca sora va deceda inainte fratelui, vor mosteni 1/2 sau 3/6 (din nou, in functie de cum va deceda si mama).

Totul depinde de ordinea deceselor. Insa sub orice varianta, si sotia fratelui mosteneste o cota.

Va multumesc foarte mult!