Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Import acumulatori care contin substante periculoase
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Import acumulatori care contin substante periculoase

Buna ziua.
Suntem care comercializam produse electrice si electronice si am dori sa devenim importatori de acumulatori industriali din afara si din UE, care inevitabil contin si materiale periculoase (Plumb). Din urmatorul subiect de discutie:
www.avocatnet.ro/content/for...
am inteles ca importatorul este considerat "producator" conform definitiei acestuia din HG nr. 1132/2008, deoarece "introduce pentru prima data pe piata in Romania baterii sau acumulatori". Este corect?

- In acest caz care ar fi pasii ce trebuiesc urmati de o societate pentru a-si putea desfasura activitatea de importator in mod legal?

- Este necesar ca codul CAEN 3812, corespunzator colectarii materialelor periculoase, sa fie inregistrat de catre Registrul Comertului pentru firma importatoare chiar daca aceasta are contract cu un alt agent economic ce presteaza servicii de colectare a deseurilor periculoase ?
Trebuie adaugat un alt cod CAEN la Registrul Comertului pentru firma importatoare datorat importului de acumulatori?

- Firma importatoare de acumulatori trebuie sa fie inregistrata in registrul producatorilor de baterii si acumulatori si sa relizeze o evidenta care sa cuprinda informatii privind tipul, numarul si greutatea bateriilor si acumulatorilor portabili introdusi pe piata, ale deseurilor de baterii si acumulatori portabili colectate, precum si a punctelor de colectare organizate?
Registrul producatorilor de baterii si acumulatori poate fi consultata la urmatorul link:
[ link extern ]

Care sunt taxele ce trebuiesc platite?
Eu am gasit in OU nr. 196 din 22/12/2005 urmatoarele:
"contribuţie de 2% din valoarea substanţelor clasificate prin acte normative ca fiind periculoase pentru mediu."
Mai sunt si altele?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Din urmatorul subiect de discutie:
www.avocatnet.ro/con ...
am inteles ca importatorul este considerat "producator" conform definitiei acestuia din HG nr. 1132/2008, deoarece "introduce pentru prima data pe piata in Romania baterii sau acumulatori". Este corect?

Da, este corect, sunteti asimilati "producatorului"

- In acest caz care ar fi pasii ce trebuiesc urmati de o societate pentru a-si putea desfasura activitatea de importator in mod legal?

In primul rand sa fie inregistrat la ANPM -cu cerere de acordare a numarului de inregistrare privind introducerea pe piata a bateriilor si acumulatorilor.
In al 2-lea rand, sa sustina sistemul organizat de colectare si gestionare a deseurilor de baterii si acumulatori, fie prin resurse proprii, fie prin transferarea responsabilitatilor catre o organizatie colectiva autorizata conform legislatiei in vigoare.

- Este necesar ca codul CAEN 3812, corespunzator colectarii materialelor periculoase, sa fie inregistrat de catre Registrul Comertului pentru firma importatoare chiar daca aceasta are contract cu un alt agent economic ce presteaza servicii de colectare a deseurilor periculoase ?
Trebuie adaugat un alt cod CAEN la Registrul Comertului pentru firma importatoare datorat importului de acumulatori?

Sunteti obligat sa aveti autorizate activitatile pentru comercializarea produselor.
Codul CAEN 3812 este obligtoriu doar daca realizati si activitatea de colectare a materialelor periculoase

- Firma importatoare de acumulatori trebuie sa fie inregistrata in registrul producatorilor de baterii si acumulatori si sa relizeze o evidenta care sa cuprinda informatii privind tipul, numarul si greutatea bateriilor si acumulatorilor portabili introdusi pe piata, ale deseurilor de baterii si acumulatori portabili colectate, precum si a punctelor de colectare organizate?

Da, ANPM elibereaza documentul "Numarul de inregistrare in Registrul producatorilor de baterii si acumulatori", impreuna cu anexa (unde este prevazut si termenul de valabilitate al acestuia -in prezent 6 luni de la data solicitarii).

Costul inregistrarii la ANPM este de 500 lei, fiecare prelungire ulterioara 100 lei.
Prima raportare la ANPM se face pana la 28.02.2010, pentru gestionarea DBA puse pe piata in perioada 30.09.2009 -31.12.2009.

Sunt si eu interesata de acest subiect, asa ca astept cu interes orice alte completari, corectii sau adaugiri.
Va multumesc pentru raspunsuri.
As mai avea cateva nelamuriri:
1. Introducerea pe piata este echivalenta cu importul sau cu vanzarea acumulatorilor? Parerea mea: cu importul.
2. In cazul in care in perioada 30.09.2009 -31.12.2009 importatorul nu a introdus nici un acumulator pe piata din RO, mai trebuie sa trimita raportarea la ANPM pana la 28.02.2010?
3. Ar putea cineva, va rog, sa posteze o estimare a costurilor unui contract cu o organizatie colectiva autorizata pe o perioada de un an?

Va multumesc.
batranu75, utilizator
Buna ziua.

1. Introducerea pe piata este echivalenta cu importul sau cu vanzarea acumulatorilor? Parerea mea: cu importul.

Da, cu echivaleaza cu "importul" (introducerea in tara)

2. In cazul in care in perioada 30.09.2009 -31.12.2009 importatorul nu a introdus nici un acumulator pe piata din RO, mai trebuie sa trimita raportarea la ANPM pana la 28.02.2010?

DA, pe 0, daca in acest interval s-a obtinut de la ANPM numarul de inregistrare in Registrul producatorilor de baterii si acumulatori si s-a realizat punerea pe piata.

3. Ar putea cineva, va rog, sa posteze o estimare a costurilor unui contract cu o organizatie colectiva autorizata pe o perioada de un an?

Va multumesc.

Voi incerca sa va tin la curent cu aceste costuri, in masura in care voi intra in posesia lor.
Din cate cunosc, momentan organizatia colectiva RoRec a obtinut licenta din partea ANPM pentru colectarea DBA. Eventual, luati legatura cu ei pentru a va comunica contractul cadru si anexele aferente (tarifele de gestionare)