Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Detin din 2020 un PFA incadrat la norma de venit.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Detin din 2020 un PFA incadrat la norma de venit.

Buna ziua!

Detin din 2020 un PFA incadrat la norma de venit si intentionez curand sa il inchid insa pe el detin un autoturism (80.000 lei), un laptop (7.800 lei) si o tableta grafica (500 lei). Sumele reprezinta pretul lor de achizitie.

Orice alta achizitie facuta din contul PFA reprezinta doar ceva minor: abonament bancar, abonament soft facturare, certificat semnatura digitala, asigurare RCA & CASCO, registrul unic de control si stampila.

Intrebarea mea este ce se intampla cu primele 3 lucruri mentionate (autoturismul, laptopul si tableta grafica)? Nu doresc sa le vand, vreau sa le pastrez insa nu mi-e clar care este procedura.

Voi fi nevoit sa estimez valoarea de piata a respectivelor 3 obiecte si sa platesc 10% din acea valoare? Mi se pare putin ciudat sa platesc inca un 10% din valoarea autoturismului (sa zicem ca la laptop si tableta nu era o problema), sau chiar asta voi fi nevoit sa fac?

Multumesc!
george-neagu, moderator