Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărarea unui teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărarea unui teren agricol

Bună ziua.Doresc cumpărarea unui teren agricol situat în vecinătatea casei părinților mei.Probleme au fost de la bun început datorita faptului ca nu știam cine este proprietarul pământului. Ulterior am intrat in posesia unui act de partaj voluntar de bunuri imobile. Proprietarul acestui pământ a decedat,iar copii doresc să îmi vândă acest pământ.
Ce acte ne sunt necesare pentru încheierea actului de vânzare cumpărare?
Acest act de partaj voluntar de bunuri pentru ce ne este de folos ținând cont de faptul ca eu am achitat o taxă către notar pentru am fi eliberat. Vă mulțumesc anticipat.
In prima faza dumnealor trebuie sa dea un anunt la primarie ( asta daca este vb. de teren extravilan) in care spun* ca vor sa vanda-ii indruma cei de acolo ce si cum...
Apoi parintii dvs., pentru ca dumnealor sunt proprietarii terenului vecin cu cel ce se vinde, isi pot utiliza dreptul de preemtiune.
Repet, asta doar daca este vb. de teren extravilan..
Mai multe detalii gasiti mai jos.
[ link extern ] /

Cat despre actul de proprietate... notarul va putea spune daca este suficient sau nu acel act pentru vanzare.
Ionut.ion, utilizator

Vă mulțumesc pentru răspuns dar as mai avea ceva de adăugat. În actul pe care noi îl deținem acest pământ este trecut ca și pământ arabil situat în intravilanul comunei. Poate fi vorba de un pământ intravilan?
Ionut.ion a scris:

In prima faza dumnealor trebuie sa dea un anunt la primarie ( asta daca este vb. de teren extravilan) in care spun* ca vor sa vanda-ii indruma cei de acolo ce si cum...
Apoi parintii dvs., pentru ca dumnealor sunt proprietarii terenului vecin cu cel ce se vinde, isi pot utiliza dreptul de preemtiune.
Repet, asta doar daca este vb. de teren extravilan..
Mai multe detalii gasiti mai jos.
[ link extern ] /

Cat despre actul de proprietate... notarul va putea spune daca este suficient sau nu acel act pentru vanzare.

Dacă ați fi citit articolul din link ati fi văzut ca legea se aplică doar terenului din extravilan.
Dar mergeți la primărie si ar trebui sa va lămurească dumnealor.