Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot obține de la C.A.S. decontarea analizelor ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot obține de la C.A.S. decontarea analizelor medicale plătite ...

Cum pot obține de la C.A.S. decontarea analizelor medicale plătite din buzunarul propriu? Sunt asigurată la Casa de Asigurări de Sănătate in calitate de salariat și mi se rețin lunar contribuții in cuantum de 700 lei. Însă când am nevoie de servicii medicale cum sunt: consultațiile de specialitate, analize medicale și tratament, nu pot beneficia de acestea întrucât mi se spune că nu mai sunt fonduri de la CAS, iar programarea se poate face peste duoă luni, abia din luna iunie, dar până atunci biletul de trimitere expiră și nu va mai fi valabil în iunie, și tot așa, eu nu pot să beneficiez de servicii medicale deși sunt asiguratâ și din salariu mi se rețin contribuții lunare consistente. Am doi copii pentru care deasemenea ajung să plătesc din buzunarul propriu consultații, analize și tratament. Am plătit astăzi 1200 lei consultație și analize medicale și vreau sa știu dacă pot cere decontarea acestei sume de la Casa de Asigurări de Sănătate sau trebuie să formulez o acțiune în instanță?
iolanda15, utilizator
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
Puteti face o notificare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la CJAS si sa cereti raspuns scris.
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta, dar se va invoca lipsa de fonduri suficiente din sistem.