avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara!Azi am avut ultima infatisarea pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara!Azi am avut ultima infatisarea pentru divort.Apartamentul ...

Buna seara!Azi am avut ultima infatisarea pentru divort.Apartamentul este bun dobindit inainte de casatorie.Sotul a raspuns la interogatoriu ca nu este de acord cu desfacerea casatoriei.In timpul zilei mi a blocat yala,sa nu pot intra in casa.Am reclamat la sectia de politie,am sunat la 112,intr un final prin intermediul politiei am intrat in casa.
El mi a declarat ca detine o cheie care poate bloca si debloca orice yala.apoi a intrat impreuna cu mine a luat citev lucruri.Intentionez sa schimb yala,cei de la politie mi au spus ca imi poate lasa si casa goala ca are acest drept.
Mentionez ca nu s a facut un partaj
Este normal ca el sa intre pe proprietatea mea personala si sa ia lucruri din casa? Ce ar trebui sa fac in acest sens?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:47, 26 Martie 2022
fara suparare, ce cauta o astfel de intrebare pe acest forum?...
Din pacate am gresit.Multumesc de atentionare
Nu este subiect care sa poata fi analizat pe baza dispozitiilor carre guverneaza infiintarea,organizarea si functiomnarea asociatiilor de proprietari
Pentru blocare yala nu este necesar accesare serviciu de urgenta
Atat timp cat instanta de judecata nu s-a pronuntat,cat nu exista solutionat partajul,sotul are dreptul legal sa intre in apartament
Este o diferenta semnificativa intre "normal" si legal
Atat timp cat respectivul are domiciuliul in apartament are dreptul legal sa patrunda sa ridice ce apreciaza de cuviinta
Atat timp cat instanta de judecata nu s-a pronuntat,nu exista restrictie/interdictie impotriva sotului...legal nu puteti desfasura demersuri pentru restrictionare/interdictie acces in spatiul conjugal


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua pe data de 4.07.2022 s a pronuntat desfacerea casatorièi ... Luminita1963 Luminita1963 Buna ziua Pe data de 4.07.2022 s a pronuntat desfacerea casatorièi si trecere sotului pe numele lui anterior deoarece poarta numele meu. Problema este ca ... (vezi toată discuția)
Blocare acces in proprietate comuna Maria_B Maria_B buna ziua, doresc sa stiu care sunt drepturile si caile legale ptr a avea acces in apartamentul proprietate comuna?! care sunt pasii de urmat? mi s-a blocat ... (vezi toată discuția)
Partaj rzlate@yahoo.com rzlate@yahoo.com Buna ziua.Sunt divortata de sotul meu de aproximativ 6 luni.Primul apartament in care am locuit cu aceasta in urma cu 20 de ani a fost primit de la primarie ... (vezi toată discuția)