Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatii fiscale PFA in sistem real si neplatitor de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatii fiscale PFA in sistem real si neplatitor de TVA

Sunt angajat cu norma intreaga, dar, extra, am un si PFA, neplatitor de TVA, in sistem de real pentru o colaborare part-time pe care o desfasor in afara orelor de program in timpul meu liber.
Domeniul de activitate este consultanta IT.
Am urmatoarele intrebari:
1. Daca deja platesc CAS si CASS ca parte a contractului meu de munca trebuie sa platesc obligatoriu inca o data aceste taxe si pe PFA?
2. Ca parte a activitatii mele a trebuit sa achizitionez un laptop si o licenta de de Microsoft Office. Dar cum le-am cumparat online factura nu contine CUI-ul PFA-ului. Insa sunt pe numele meu. Pot sa includ acestea la chetuieli deductibile?

Multumesc
george-neagu, moderator
Veti plati obligatoriu CAS si CASS si pe pfa indiferent daca in acelasi timp mai aveti si un contract de munca valabil, doar daca venitul net anual pe pfa (adica total venit incasat - total cheltuieli deductibile platite) este peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie.
Nu. Tot ceea ce veti putea deduce ca si cheltuieli trebuie sa fie achizitionat cu factura pe pfa si numai dupa data inregistrarii pfa-ului la registrul comertului.
george-neagu, moderator
Pot sa emit autofactura pentru laptop? La urma urmei intentia achizitiei acelui produs e clara.