Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua.Prietena mea a fost prinsă intr-un magazin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua.Prietena mea a fost prinsă intr-un magazin de haine ...

Buna ziua.Prietena mea a fost prinsă intr-un magazin de haine , doar ca prejudiciul a fost achitat către managerul magazinului in totalitate .S-a încasat contravaloarea produselor returnate , s-a emis un bon fiscal pentru produsele respective,doar ca produsele au fost achitate dar nu i-au dat produsele pe care de altfel le-a achitat.Au anunțat poliția ,dar au renunțat deoarece prejudiciul a fost recuperat și returnat iar contravaloarea produsele a fost achitata total.Managerul magazinul i-a spus sa achite toată valoarea produselor respective , doar ca produsele rămân la ei in magazin și ea nu primește nimic.Practic și-a recunoscut vina, prejudiciul a fost achitat total ,bunurile au rămas la ei.Va rog ajutați-ma cu un articol de lege sau o informație in care se specifica dacă produsele au fost achitate de ce nu le poate lua …Managerul magazinul nu a vrut sa ii dea nimic pe motiv ca nu se poate fără nici o explicație..Oare a procedat corect? Va mulțumesc frumos.Menționez ca nu a venit poliția .S-a soluționat cauza local in incinta magazinului paguba materialelor fiind achitata in întregime..
Vedeți-vă de treabă si mulțumiți că nu i s-a intocmit dosar penal.
Buna ziua.Va mulțumesc frumos.A vrut doar sa afle dacă poate primi produsele pe care le-a achitat in totalitate.Managerul magazinul a oprit tot ce a achitat pe motiv ca nu vrea sa i le dea si ca produsele rămân la ei.Bine ca s-a rezolvat si ca nu s-a ajuns mai grav.O zi frumoasa va doresc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vedeți-vă de treabă si mulțumiți că nu i s-a intocmit dosar penal.

Ziceti bogdaproste ca s-a sfarsit asa. Lasati hainele caci ati scapat usor.
Daca s-a emis bon fiscal, nu e corect ca produsele sa ramana in magazin. Practic, ele au fost scoase de pe stoc prin vanzare insa au ramas in magazin deci le poate lua gratis cine doreste.
Am lucrat pe post de casier la un hipermarchet . Am intalnit , multe astfel da cazuri , cand paza a adus la mine la casa persoana respectiva sa achite bunurie sustrase . In niciun caz , bunurie achitate ulterior , nu au fost retinute de magazin sau orice reprezentat al acelui magazin . Nu are voie sa le retina daca au fost achitate . Ori si le insuseste el , ori le da la altcineva . Nu le poate trimite iar la vanzare , ca iese plus de gestiune . Pe camera se poate vedea acest lucru , cand nu au fost date bunurile persoanei respective . Nu sunt avocat sa stiu ce puteti face , dar nu e legal din partea magazinului sa faca acel lucru .