Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua !Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua !Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea ...

Buna ziua !Va rog sa ma ajutați cu un răspuns la următoarea problema:
Părinții mei au locuit in timpul căsniciei intr- un apartament dat in chirie de către fabrica unde lucrau in anul 1987.
In 1993,la 10 ani de la nunta mama a abandonat căminul conjugal împreuna cu cei 3 copii avuți cu tatăl meu. Tata a declarat imediat abandonul căminului conjugal de către soție.
In 1994 cei doi frați ai mei au fost lăsați in grija bunicilor paterni iar eu am rămas in grija mamei.
In 1996 mama a avut o alta fiica in urma unei relații cu un alt bărbat,iar aceasta fiica a luat numele de familie al tatălui meu deoarece părinții mei nu erau încă divortati iar tatăl legitim nu a recunoscut-o.
Tot in 1996 tatăl meu a cumpărat apartamentul dat de către fabrica platindu-l singur integral.
Divorțul părinților mei a avut loc la 20 de ani de la separarea acestora și nu au făcut partaj.
Anul trecut tatăl meu a decedat și acum mama pretinde 50% din apartament susținând ca este bun comun cumpărat in timpul căsniciei și pentru sora mea vrea 1/4 din partea tatălui meu.
Întrebarea mea este care sunt drepturile legale ale celor doua(mama separata și sora “ilegitima”) asupra apartamentului cumpărat de tatăl meu ținând cont de situația mai sus expusă?
Va mulțumesc anticipat pentru ajutor!
~ Conținut șters la cerere ~

Voinea Liviu a scris:

Buna ziua!
Strict la succesiune,mama nu mai are dreptul la nimic,fiind divortati.
Mostenirea se imparte in mod egal intre toti cei 4 descendenti.

Domnule avocat,va mulțumesc pentru răspuns !
As mai avea următoarea intrebare: pentru a o exclude și pe sora din succesiune cum am putea proceda,se poate face un test ADN pentru a demonstra ca nu avem același tata?
~ Conținut șters la cerere ~