avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, Trebuie sa trimit cererea de chemare in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, Trebuie sa trimit cererea de chemare in judecata si ...

Buna ziua,
Trebie sa trimit cererea de chemare in judecata si sa platesc taxa de timbru in valoare de 20 lei dar nu pot mai devreme de luna MAI pentru ca momentan locuim in Germania, pot sa aman situatia s-au cum sa procedez.?
Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
Puteți trimite cererea prin email cu semnătura electronica sau prin servicii de curierat.
Taxa judiciara de timbru o puteți achita prin intermediul platformei digitaljust.ro
Când efectuati plata, puteți selecta opțiunea ca dovada platii sa fie trimisa prin intermediul platformei către instanța.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu va conformati celor solicitate actiunea se anuleaza,daca nu puteti aschita online ,angajati un av care pe langa reprezentarea in proces sa faca si aceste demersuri.
Am intentionat sa platesc online dar imi trebuie cont de Romania cu contul Germania nu se poate din cate am observat.

Alexandra Dogaru a scris:

Buna ziua!
Puteți trimite cererea prin email cu semnătura electronica sau prin servicii de curierat.
Taxa judiciara de timbru o puteți achita prin intermediul platformei digitaljust.ro
Când efectuati plata, puteți selecta opțiunea ca dovada platii sa fie trimisa prin intermediul platformei către instanța.

Buna ziua,
Daca se anuleaza, pot sa reiau din nou?
Multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Daca nu va conformati celor solicitate actiunea se anuleaza,daca nu puteti aschita online ,angajati un av care pe langa reprezentarea in proces sa faca si aceste demersuri.

Ar trebui studiată speța dumneavoastră pentru a se stabili care este cea mai buna soluție.
Sunt situații când se poate formula o noua cerere și situații când nu se poate

Alte discuții în legătură

Amenda formular plf Ovidutus Ovidutus Buna ziua. In data de 28 decembrie am intrat pe teritoriul Romaniei. Nestiind ca e necesar completarea unui formulat PLF la intrarea in tara, am procedat la ... (vezi toată discuția)
Acte necesare contestatie proces verbal Daniela005 Daniela005 Buna seara.....Care sant actele necesare la depunerea contestatiei?Deoarece o sa trimit prin posta actele nu doresc vre-o surpriza,cum,ca nu ar fii toate ... (vezi toată discuția)
Cerere in anulare somatie de plata do_re_mi do_re_mi Buna ziua, La inceputul lui 2015 am depus o ordonanta de plata, la Judecatoria Sector 1, pentru un debit ce consta numai in penalitati de plata inregistrate ... (vezi toată discuția)