Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Am infiltratii in baie de la apartamentul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Am infiltratii in baie de la apartamentul de deasupra ...

Buna seara,
Am infiltratii in baie de la apartamentul de deasupra de cateva luni. In urma unei Notificari trimise prin avocat Asociatiei de Proprietari mi s-a elibarat o Adeverinta, in data de 02.03.2022 care atesta ca " nu s-au constatat defectiuni ale partilor comune" .
Dat fiind faptul ca baia de deasupra nu este folosita continuu ( exista 2 bai) si pentru a face actiune in instanta proprietarului apartamentului de deasupra trebuie fotografii cu peretele si tavanul , uzi ,+ 2 martori, as dori sa imi spuneti cat timp este valabila Adeverinta data de presedintele Asociatiei ? Adica , atunci cand fac actiunea in justitie sa nu existe vreun viciu de procedura si sa o iau de la inceput ( notificare +adeverinta de la Asociatie+poze etc)
Va multumesc
Buna ziua!

Acea adeverinta nu are o data de expirare. Ea exprima doar situatia de fapt de la momentul efectuarii acelei constatari.
In instanta se va face o noua constatare/expertiza pentru a se determina cauza si intinderea pagubei.

Mai bine notificati si proprietarul apartamentului pentru repararea instalatiei.

Vorbiti cu avocatul dvs pentru a va detalia toate posibilitatile si procedura.
Va multumesc,
Este notificat si proprietarul apartamentului odata cu comitetul asociatiei, pentru ca si proprietarul apartamentului de deasupra face parte din Comitetul Asociatiei de Proprietari .Defapt, proprietarul apartamentului de deasupra este notificat de 2 ori: o data ca proprietar si inca o data ca membru al comitetului.
Este clar, nu am de ales, trebuie sa iau doi martori, sa fac poze si sa o dau in judecata .
Problema este ca apa nu curge continuu. Peretii se uda cand foloseste proprietara de sus o anumita instalatie si pe urma iar se usuca.Pe dinauntru, peretele e negru, putrezit .Eu am adus echipa , am decopertat si stiu si de unde curge. Dar trebuie sa demonstrez oficial, sa existe un document o expertiza/ oficiala .
Poprietarul este notificat practic de 2 ori, dar legal o singura data

Inainte de a introduce actiunea in instanta puteti sa solicitati o expertiza in cadrul procedurii asigurarii probelor sau o constatare de urgenta a starii de fapt. Aceasta in situatia in care doriti sa efectuati reparatii pana cand dosarul va intra pe fond.
Atat timp cat asociatia de proprietari a emis inscrsi in care precizeaza ca defectiunea nu este in partea comuna de instalatii,va revine dreptul sa va ridicati cu pretentii direct impotriva vecinului de deasupra dv unde exista deficienta
Va multumesc foarte mult,
Am asigurare full a apartamentului si oricum nu ma intereseaza reparatia peretilor ,cat ma intereseaza sa o oblige oficial cineva ( o instanta) pe proprietara de deasupra sa repare defectiunea.Ea nu doreste sa se afle de unde curge caci 99% infiltratiile vin de la cabina ei de dus cu rigola ( apa se scurge direct pe podea) .Cand nu utilizeaza acea instalatie , nu mai curge si pata se usuca.Proprietara a modificat anul trecut ambele bai :a schimbat instalatiile , wc-uri, cabina de dus de pe un perete pe altul, evident si cu tevile aferente si mai mult ca sigur nu a facut izolatia cum trebuie.Cabinele de dus cu rigola, ( fara cadita , ca la hotelurile de 5*) necesita o izolatie si executie speciale.
De aceea proprietara nu doreste clarificarea situatiei si nu este de acord cu nicio verificare/ expertiza , decat daca o obliga o instanta .Nu am de ales.