avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua. In cazul in care asigurarea RCA este facuta ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua. In cazul in care asigurarea RCA este facuta la City ...

Buna ziua.
In cazul in care asigurarea RCA este facuta la City Insurance si este valabila pana pe 14 septembrie 2022 as dori sa stiu daca ramane valabila pana la data expirarii acesteia. Daca nu, pana cand vor fi valabile asigurarile RCA emise de City Insurance? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 13:22, 29 Martie 2022
Buna ziua,

Toate politele de asigurare incheiate la City Insurance au ca si data de expirare: 10.05.2022.

Dupa data de 10.05.2022 acoperirea politei nu mai este valabila.

Pana la aceasta data, puteti efectua demersurile pentru rezilierea politei si recuperarea primei de asigurare nefolosite.

Mai jos gasiti pasii de urmarit:

Pași de făcut pentru denunțarea polițelor:

Completați Cererea de denunțare a contractelor de asigurare. Documentul este disponibil pe site-ul SAR City Insurance SA, respectiv: www.cityinsurance.ro
Transmiteți cererea de denunțare la SAR City Insurance SA, pe adresa de E-mail dedicată: denuntare@cityinsurance.ro.
Transmiteți la FGA o Cerere de plată- Anexa 9-Cerere de plată privind acordarea restituirii de primă (disponibilă pe www.fgaromania.ro),pe adresa de E-mail: cerere.plata@fgaromania.ro , însoțită de următoarele documente:
– Împuternicire / Procură, dacă este cazul;

– Copie act identitate

– Copie poliță de asigurare;

– Copie dovada plății primelor de asigurare, în cazul plății primelor în rate

– Dovada denunțării contractului de asigurare înregistrată / transmisă la asigurător;

FGA va înregistra cererile de plată și le va analiza în ordinea primirii și înregistrării

In cazul in care nu va descurcati, luati legatura cu un consultant in asigurari.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate rca euroins??? tiberiu448 tiberiu448 Bună ziua! Ce se întâmplă acum cu cei care au RCA făcut la euroins pe un an de zile mai este valabil sau nu??? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Am o polita rca valabila pana in 14 septembrie 2022 emisa de ... silviatudor94@yahoo.com silviatudor94@yahoo.com Am o polita RCA valabila pana in 14 septembrie 2022 emisa de City Insurance. Pentru ca aceasta firma a intrat in procedura de faliment, ASF si FGA Romania ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ref.la asigurarea auto rca : intrebarea 1 : polita ... voicudamian voicudamian Buna ziua, ref.la asigurarea auto RCA : Intrebarea 1 : polita mea RCA pe 6 luni expira pe 8.01 2022. Nu dispuni de bani sa inchei deocamdata o noua ... (vezi toată discuția)