Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua. In cazul in care asigurarea RCA este facuta ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua. In cazul in care asigurarea RCA este facuta la City ...

Buna ziua.
In cazul in care asigurarea RCA este facuta la City Insurance si este valabila pana pe 14 septembrie 2022 as dori sa stiu daca ramane valabila pana la data expirarii acesteia. Daca nu, pana cand vor fi valabile asigurarile RCA emise de City Insurance? Multumesc.
Buna ziua,

Toate politele de asigurare incheiate la City Insurance au ca si data de expirare: 10.05.2022.

Dupa data de 10.05.2022 acoperirea politei nu mai este valabila.

Pana la aceasta data, puteti efectua demersurile pentru rezilierea politei si recuperarea primei de asigurare nefolosite.

Mai jos gasiti pasii de urmarit:

Pași de făcut pentru denunțarea polițelor:

Completați Cererea de denunțare a contractelor de asigurare. Documentul este disponibil pe site-ul SAR City Insurance SA, respectiv: www.cityinsurance.ro
Transmiteți cererea de denunțare la SAR City Insurance SA, pe adresa de E-mail dedicată: denuntare@cityinsurance.ro.
Transmiteți la FGA o Cerere de plată- Anexa 9-Cerere de plată privind acordarea restituirii de primă (disponibilă pe www.fgaromania.ro),pe adresa de E-mail: cerere.plata@fgaromania.ro , însoțită de următoarele documente:
– Împuternicire / Procură, dacă este cazul;

– Copie act identitate

– Copie poliță de asigurare;

– Copie dovada plății primelor de asigurare, în cazul plății primelor în rate

– Dovada denunțării contractului de asigurare înregistrată / transmisă la asigurător;

FGA va înregistra cererile de plată și le va analiza în ordinea primirii și înregistrării

In cazul in care nu va descurcati, luati legatura cu un consultant in asigurari.

Succes!