Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Vecinul meu are construită o clădire cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Vecinul meu are construită o clădire cu peretele ...

Bună ziua,
Vecinul meu are construită o clădire cu peretele pe linia de hotar, iar streașina de vreo 50 cm. este pe proprietatea mea. Clădirea a fost construită în urmă cu 30 ani și nu are nici un acord scris pentru construcție . Menționez că aici locuiau părinții mei la acea dată. Pot sa îi dau in judecată să demoleze și să respecte distanța legală de 60 cm. dat fiind că au trecut 30 de ani de la construire ?
Buna ziua.
Da. Puteti.
Buna seara. Nu aveti temei de drept material sa il dati in judecata.
Procedural, da, puteti sa il dati in judecata pentru orice va trece prin cap.
Bună ziua,
Am temei legal, casa mea este construită la 1,5 metri de construcția respectiva și toată zăpada și ploaia cade pe peretele casei mele, in urma cărora a inceput să apară igrasie in casă. Întrebarea era dacă după mulți ani( 30)de la construcția acestei clădiri construită pe linia de hotar legea este aceeași fără excepție și aș putea să am câștig de cauză în cazul în care îi dau in judecată.
trebuie sa vedeti ce prevedea legea atunci si orice ar prevedea, au trecut 30 de ani de la contructie, nu o sa obtineti sa isi darame omul casa. Cereti sa fie obligat fie sa isi modifice acoperisul, fie sa colecteze apa
Multumesc