Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua Am fost surprins de o autospeciala radar cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua Am fost surprins de o autospeciala radar cu viteza ...

Bună ziua
Am fost surprins de o autospeciala radar cu viteza de 97 km/h la 20m față de ieșirea dintr-o localitate, nu se afla semne de limita de viteza pe cel puțin 5 km din acea porțiune care este o zonă ne locuită, autospeciala se deplasa din sens opus și a întors și a incepus să mă urmărească până într-o parcare aflată în afara localității, in momentul surprinderii și aceasta fiind în exteriorul localității și circulând cu o viteză destul de mare, când am oprit a venit un agent a solicitat actele și când am primit procesul verbal a fost altă persoană, aceasta din urmă fiind și trecuta pe PV ca agent constatator, pe PV datele personale sunt corecte mai puțin câteva litere care nu se prea înțeleg...la constatare este specificat că" A condus auto marca Volkswagen cu numărul de înmatriculare AR 00 xxx din direcția Brad - Deva cu viteza de 97km/h față de 50 km/h admis pe acest sector de drum filmat și înregistrat de aparatul radar pe HDD 23 montat pe autospeciala MAI xxxxxx"
Mențiuni nu am avut la momentul respectiv.. Procesul verbal e semnat de agent și de mine. În urma discuției cu pasagerul din dreapta sunt în nedumerire cu viteza constata deoarece el a observat prima dată autospeciala și zice că aveam în jur de 80 km/h, menționez că eram singur pe sensul de mers și vizibilitatea nu era foarte bună deoarece ora care apare pe proces e 18:20 ora în care am fost surprins și 18:22 ora în care a fost întocmit, și aici pare ceva suspect deoarece a durat mai mult până am ajuns în parcare și până am cautat actele să le dau agentului. După cele menționate mai sus am șanse să am câștig în instanță? Sau mai bine plătesc amenda?
Oricum prima grija e sa platiti amenda. Banii se recupereaza in caz de cistig in instanta.
Dar dupa cum vad nu aveti nici un motiv legal de a contesta acel PV.