Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract Vanzare - Cumparare teren prin care doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract Vanzare - Cumparare teren prin care doi pensionari ...

Antecontract Vanzare - Cumparare teren prin care doi pensionari au fost inselati atat cu privire la suprafata care ar urma sa fie vanduta cat si la pretul pe care cumparatorul l-a platit pentru aceasta.

Antecontractul prevede si o clauza speciala prin care promitentul vanzator se obliga sa restituie promitentului cumparator de patru ori suma primita cu titlu de pret.

Asadar ce poate fi facut in acest caz pentru a bloca vanzarea propriu-zisa si pentru a scapa de caluza restituirii de 4 ori a sumei platite cu titlu de pret trecuta in antecontractul de vanzare cumparare?

Multumesc
Inselati? Cum adica inselati? Ce varsta au pensionarii? Exista pensionari si de 45 de ani, care ridica 120 kg din picioare si lucreaza peste program. Trebuie sa veniti cu toate amanuntele tranzactiei pentru a primi un raspuns cat de cat aproape de adevar. Altfel, doar franturi de adevar.
Inselati. Li s-a propus vanzarea a catorva metri latime de la limita lor de proprietate care s-a tradus, in fapt, in antecontractul de v-c, la jumatate din terenul pe care acestia il detin si la un pret de aproximativ o treime/un sfert din valoarea reala de piata a terenului.

Sunt pe la 60 si respectiv 70 de ani. Cumparatorul a profitat de nepriceperea, naivitatea si de increderea pe care a castigat-o in fata acestora . In cosecinta acestia au mers "pe incredere" si s-au trezit cu jumatate de proprietate trecuta in antecontractul de v-c in loc de acea mica bucata convenita bineinteles la un pret mult mai mic decat cel real.