Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general De curand am achizitionat o casa de marcat, a fost ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

De curand am achizitionat o casa de marcat, a fost fiscalizata dar nu o folosesc!

Buna ziua,va rog frumos ajutati-ma in urmatoarea problema: Domeniul de activitate a firmei este Repararea echipamentelor electronice si optice.Mentionez ca lucrez mai mult extern pe baza de contract si incasez prin banca +factura fiscala. De curand am achizitionat o casa de marcat,a fost fiscalizata dar nu o folosesc! Cum trebuie procedat? Trebuie scos raportul Z zilnic pe zero sau doar lunar sa scot raportul Z pana la o anumita data? ( nu stiu data!?)
Daca intr-o zi am o suma de bani inregistrata in casa ,in ziua respectiva scot raportul Z si fac si monetarul zilei respective? Apoi merg in restul zilelor tot cu raportul Z pe zero? Sau scot doar la sf de luna o singura data raportul Z si acolo se vede tot?
Va multumesc frumos pt ajutor!
george-neagu, moderator
Daca intr-o zi aveti o incasare de bani inregistrata in casa de marcat, in ziua respectiva scoateti raportul Z si faceti inregistrarea pe baza lui si in registrul de casa. Nu aveti ce inregistra in zilele cand nu veti incasari.