Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Se poate obliga un angajat sa ramana in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Se poate obliga un angajat sa ramana in firma pe ...

Buna ziua !
Se poate obliga un angajat sa ramana in firma pe o perioada de timp ? Adica sa se adauge o clauza la contractul de munca.
Eu stiu ca nu, dar administratorul este interesat.
Si cu o baza legala daca ma puteti ajuta, va rog.
Multumesc !
Modificarea C I M se poate face numai cu acordul partilor .(art 41 din Codul Muncii )
Art. 41. – (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul
părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este
posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele
elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
Doctrina a opinat ca, "Încalcă libertatea muncii, fiind prin urmare lovită de nulitate, clauza din contractul individual de muncă prin care se interzice salariatului să părăsească unitatea o anumită perioadă de timp, fără a exista premisa pregătirii profesionale a salariatului la cererea şi pe cheltuiala angajatorului, în condiţiile art. 195 alin. (1) din Codul muncii - in prezent art.198 alin.1 C.mun. - . (Ion Traian Ştefănescu, Şerban Beligrădeanu, Prezentare de ansamblu şi observaţii critice asupra noului Cod al muncii, în Dreptul nr. 4/2003, p. 64)".