avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Se poate obliga un angajat sa ramana in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Se poate obliga un angajat sa ramana in firma pe ...

Buna ziua !
Se poate obliga un angajat sa ramana in firma pe o perioada de timp ? Adica sa se adauge o clauza la contractul de munca.
Eu stiu ca nu, dar administratorul este interesat.
Si cu o baza legala daca ma puteti ajuta, va rog.
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:40, 2 Aprilie 2022
Modificarea C I M se poate face numai cu acordul partilor .(art 41 din Codul Muncii )
Art. 41. – (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul
părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este
posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele
elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
Doctrina a opinat ca, "Încalcă libertatea muncii, fiind prin urmare lovită de nulitate, clauza din contractul individual de muncă prin care se interzice salariatului să părăsească unitatea o anumită perioadă de timp, fără a exista premisa pregătirii profesionale a salariatului la cererea şi pe cheltuiala angajatorului, în condiţiile art. 195 alin. (1) din Codul muncii - in prezent art.198 alin.1 C.mun. - . (Ion Traian Ştefănescu, Şerban Beligrădeanu, Prezentare de ansamblu şi observaţii critice asupra noului Cod al muncii, în Dreptul nr. 4/2003, p. 64)".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clauza limba straina justgaby94 justgaby94 Am semnat un act adițional care îmi da o suma de bani lunara și ma obliga dacă plec sa plătesc o suma fixa de bani. Actul e într-o limbă străină și ... (vezi toată discuția)
Act adițional marcela392000@yahoo.com marcela392000@yahoo.com Am o problema pe care nu mai ma-mai confruntat, lucrez la o Pensiune și Patronul a zis că îmi face un act adițional în caz că vreau să îmi dau demisia ... (vezi toată discuția)
Perioada fixata de angajator Laura_Lau Laura_Lau Buna ziua, Un angajator poate fixa o perioada pentru angajat in care lui sa ii fie interzis sa paraseasca locul respectiv de munca? De exemplu, o persoana ... (vezi toată discuția)