avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Sediul social al unei firme cu activitate economica
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Sediul social al unei firme cu activitate economica

Buna ziua,

Am avut sediul social al unei firme cu activitate (utilitatile nu au fost platite de companie, ci de persoana fizica) intr-o casa in care am stat cu chirie intre 2021 si martie 2022 si contract de comodat cu proprietarul. Proprietarul a primit recent de la DITL sumele de plata pentru impozit pentru 2021 si 2022. Sumele sunt 332 lei pentru 2021, respectiv 426 lei pentru 2022. Mentionez ca proprietarul nu a declarat suprafata folosita de firma, asadar se aplica impozit pentru cladire mixta. Suprafata totala e de 56mp, desfasurata de 78mp. Eu am folosit o camera de 15mp din acest total. Valoarea impozabila este de 141998 lei. Sunt curios cum as putea afla efectiv cat am de plata pentru acei 15mp din totalul care a venit pe 2021, respectiv 2022. Va multumesc !
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Aprilie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: miai222 , utilizator 10:44, 3 Aprilie 2022
Se împarte prin regula de 3 simplă

miai222 a scris:

Buna ziua,

Am avut sediul social al unei firme cu activitate (utilitatile nu au fost platite de companie, ci de persoana fizica) intr-o casa in care am stat cu chirie intre 2021 si martie 2022 si contract de comodat cu proprietarul. Proprietarul a primit recent de la DITL sumele de plata pentru impozit pentru 2021 si 2022. Sumele sunt 332 lei pentru 2021, respectiv 426 lei pentru 2022. Mentionez ca proprietarul nu a declarat suprafata folosita de firma, asadar se aplica impozit pentru cladire mixta. Suprafata totala e de 56mp, desfasurata de 78mp. Eu am folosit o camera de 15mp din acest total. Valoarea impozabila este de 141998 lei. Sunt curios cum as putea afla efectiv cat am de plata pentru acei 15mp din totalul care a venit pe 2021, respectiv 2022. Va multumesc !

Multumesc ! Asa m-am gandit si eu, dar eram curios daca impozitul pe persoana fizica s-a marit atat de mult, din 2020, de exemplu, in 2021, de la 50 lei la 150+ lei, si nu gasesc un calculator sau un exemplu concret pe net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitarea cladirilor in 2016 ioanamircea ioanamircea In anul 2010 am cumparat un apartament in bloc, pe care il folosesc atat cu destinatie rezidentiala, cat si ca sediu social al PFI-ului prin care prestez ... (vezi toată discuția)
Lamurire impozit pe locuinte rezidentiale/nerezidentiale Catalin39 Catalin39 Doresc sa ma asigur ca inteleg care este procedura cu privire la delimitare. Din cate am inteles de la un reprezentat al Directiei de Taxe si Impozite, in ... (vezi toată discuția)
Completarea declaratiei itl-001 impozit pe cladiri rezidential/nerezidential ? giptronic giptronic Buna ziua, Sunt propietarul unui imobil din Bucuresti din anul 2015 si am si o firma care isi desfasoara activitatea la adresa postala a acestui imobil si ... (vezi toată discuția)