Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... GDPR - Datele mele personale au fost facute publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

GDPR - Datele mele personale au fost facute publice

Buna ziua. Am iesit de 1 si jumatate la pensie si institutia publica (extrabugetara) m-a dat in judecata sa le dau niste bani inapoi pentru ca au calculat gresit salariile. A venit Curtea de Conturi, a constatat ca au gresit, a dat o decizie pe care institutia a contestat-o. La data la care am fost data in judecata si nici in prezent nu s-a primit raspuns la contestarea deciziei Curtii de Conturi si nici nu a fost atacata in instanta decizia acesteia, deoarece nu este definitiva. Au dat fuga sa ma dea in judecata ca sa nu se prescrie datoria. Problema mea este ca am primit de la Tribunalul Bucuresti o Comunicare Adresa, care este OK, dar si o multime de tabele care contin numele, adresele, CNP-urile, sumele care le datoreaza fiecare, samnaturile celor care inca mai sunt angajati in institutie. Am intrebat colegii si toata lumea a primit la fel. De ce sa stie toti colegii unde stau, ce CNP am si eventual sa aiba si semnatura mea? Eu nu vreau sa cunosc datele respective despre colegii mei. Cum mai este cu GDPR-ul? Daca cineva imi foloseste datele in alte scopuri? Pe tabel sunt trecute persoane pe care nici nu le cunosc, de ce sa aiba acces la datele mele personale si eu la ale lor? Ce pot face? Pe cine trebuie sa trag la raspundere si cum? Va rog sa aveti amabilitatea sa ma indrumati. Cu multumiri anticipate, Iordana
Buna ziua
Depuneti o sesizare la ANSPDCP.
Nu mi se pare o incalcare a GDPR, având în vedere ca este vorba despre o acțiune în instanță.