Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua dacă am avut permisul reținut și am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua dacă am avut permisul reținut și am făcut contestație ...

Buna ziua dacă am avut permisul reținut și am făcut contestație iar pe 6 Aprilie am termen la judecătorie e posibil sa îmi retina permisul și in cât timp trebui sa îl depun
Ar trebui sa fiti mai clar in exprimare:
1. V-a fost retinut permisul in vederea suspendarii?
2. Ati depus plingere contraventionala si v-ati luat permisul inapoi conform art. 118 din OUG 195/2002 ?
3. Intrebarea se refera la ce se intimpla daca pierdeti procesul ? Raspunsul e tot la art. 118 :
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia de drept începând cu ora 00.00 a zilei următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, după rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea formulată împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției sau a admis-o în parte, menținând sancțiunea contravențională complementară aplicată, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești.

Definitiva poate fi hotarirea din prima instanta, dupa ce v-a fi comunicata acasa si nu depuneti apel in termen de 30 de zile, sau hotarirea din apel. Trebuie doar legalizata si cu ea veti preda permisul, in termenul de mai sus, ca sa nu luati inca 30 de zile suspendare.
[ link extern ]
latka, utilizator
Buna ziua revin cu intrebarea ,,,,azi am primit rezultatul ca am pierdut procesul pentru contestatie ...in cat timp trebuu sa predau permisul si daca pot obtine o dovada de circulatie fiindu-mi necesara la servici ..lucrez ca sofer distributie

latka a scris:

Ar trebui sa fiti mai clar in exprimare:
1. V-a fost retinut permisul in vederea suspendarii?
2. Ati depus plingere contraventionala si v-ati luat permisul inapoi conform art. 118 din OUG 195/2002 ?
3. Intrebarea se refera la ce se intimpla daca pierdeti procesul ? Raspunsul e tot la art. 118 :
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia de drept începând cu ora 00.00 a zilei următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, după rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea formulată împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției sau a admis-o în parte, menținând sancțiunea contravențională complementară aplicată, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești.

Definitiva poate fi hotarirea din prima instanta, dupa ce v-a fi comunicata acasa si nu depuneti apel in termen de 30 de zile, sau hotarirea din apel. Trebuie doar legalizata si cu ea veti preda permisul, in termenul de mai sus, ca sa nu luati inca 30 de zile suspendare.
[ link extern ]

Citiți ce v-am scris anterior, aveți absolut toate informațiile, plus link la legea actualizata. Dovadă nu mai aveți cum să primiți, puteți să vă mai păstrați permisul, o perioada, dacă depuneți apel. Dacă pierdeți și la apel, în maxim 30 de zile de la pronunțare trebuie să-l predați.
Buna dimineața ma puteți învața cum sa fac apel?

latka a scris:

Citiți ce v-am scris anterior, aveți absolut toate informațiile, plus link la legea actualizata. Dovadă nu mai aveți cum să primiți, puteți să vă mai păstrați permisul, o perioada, dacă depuneți apel. Dacă pierdeți și la apel, în maxim 30 de zile de la pronunțare trebuie să-l predați.

Da. Angajați-vă un avocat.