avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua dacă am avut permisul reținut și am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua dacă am avut permisul reținut și am făcut contestație ...

Buna ziua dacă am avut permisul reținut și am făcut contestație iar pe 6 Aprilie am termen la judecătorie e posibil sa îmi retina permisul și in cât timp trebui sa îl depun
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 11:44, 6 Iunie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar trebui sa fiti mai clar in exprimare:
1. V-a fost retinut permisul in vederea suspendarii?
2. Ati depus plingere contraventionala si v-ati luat permisul inapoi conform art. 118 din OUG 195/2002 ?
3. Intrebarea se refera la ce se intimpla daca pierdeti procesul ? Raspunsul e tot la art. 118 :
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia de drept începând cu ora 00.00 a zilei următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, după rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea formulată împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției sau a admis-o în parte, menținând sancțiunea contravențională complementară aplicată, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești.

Definitiva poate fi hotarirea din prima instanta, dupa ce v-a fi comunicata acasa si nu depuneti apel in termen de 30 de zile, sau hotarirea din apel. Trebuie doar legalizata si cu ea veti preda permisul, in termenul de mai sus, ca sa nu luati inca 30 de zile suspendare.
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 5 Aprilie 2022
latka, utilizator
Buna ziua revin cu intrebarea ,,,,azi am primit rezultatul ca am pierdut procesul pentru contestatie ...in cat timp trebuu sa predau permisul si daca pot obtine o dovada de circulatie fiindu-mi necesara la servici ..lucrez ca sofer distributie


latka a scris:

Ar trebui sa fiti mai clar in exprimare:
1. V-a fost retinut permisul in vederea suspendarii?
2. Ati depus plingere contraventionala si v-ati luat permisul inapoi conform art. 118 din OUG 195/2002 ?
3. Intrebarea se refera la ce se intimpla daca pierdeti procesul ? Raspunsul e tot la art. 118 :
(4) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se reia de drept începând cu ora 00.00 a zilei următoare celei în care a fost predat permisul de conducere, după rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești prin care instanța a respins plângerea formulată împotriva procesului-verbal de constatare și sancționare a contravenției sau a admis-o în parte, menținând sancțiunea contravențională complementară aplicată, dar nu mai târziu de 30 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătorești.

Definitiva poate fi hotarirea din prima instanta, dupa ce v-a fi comunicata acasa si nu depuneti apel in termen de 30 de zile, sau hotarirea din apel. Trebuie doar legalizata si cu ea veti preda permisul, in termenul de mai sus, ca sa nu luati inca 30 de zile suspendare.
[ link extern ]

Citiți ce v-am scris anterior, aveți absolut toate informațiile, plus link la legea actualizata. Dovadă nu mai aveți cum să primiți, puteți să vă mai păstrați permisul, o perioada, dacă depuneți apel. Dacă pierdeți și la apel, în maxim 30 de zile de la pronunțare trebuie să-l predați.
Buna dimineața ma puteți învața cum sa fac apel?

latka a scris:

Citiți ce v-am scris anterior, aveți absolut toate informațiile, plus link la legea actualizata. Dovadă nu mai aveți cum să primiți, puteți să vă mai păstrați permisul, o perioada, dacă depuneți apel. Dacă pierdeți și la apel, în maxim 30 de zile de la pronunțare trebuie să-l predați.

Da. Angajați-vă un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat in urma acumularii a 14 puncte de penalizare Lazar.Alexandru Lazar.Alexandru Buna. Am o nelamurire, as aprecia daca cineva poate sa ma ajute in problema mea. In ianuarie am avut o contraventie rutiera, am primit si puncte de penalizare, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am facut o plangere contraventionala pentru anularea ... tullio tullio Buna ziua, am facut o plangere contraventionala pentru anularea procesului verbal de contraventie ( suspendare permis conducere pe 60zile). Plangerea mi-a fost ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pe data de 09.08.2022 am contestat o amenda iar solutia ... Vasileghe Vasileghe Buna ziua, Pe data de 09.08.2022 am contestat o amenda iar solutia a venit pe 08.09.2022 cu drept de apel 15 zile. Nu am facut apel iar acum avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)