Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este modalitatea/procedura, ce documente sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este modalitatea/procedura, ce documente sunt necesare pentru ...

Care este modalitatea/procedura, ce documente sunt necesare pentru retragerea unui aviz de functionare a unui bar/cafenea situat la parterul unui bloc de locuinte datorita zgomotului generat de acest gen de activitate si unde trebuie depuse aceste documente ?
Multumesc !
Prima data faceti o reclamatie la politie pentru incalcarea art. 2 pct. 26 din legea 61/1991.
[ link extern ]
Daca politia va da amenzi repetate acelei cafenele, atunci puteti face o reclamatie la primarie pentru retragerea autorizatiei de functionare a cafenelei, datorita incalcarii repetate a legii.
Sesizati initial comisariatul garzii de mediu care detine baza tehnica de masurat pragul fonic si astfel poate confirma sesizarea
Politia nu detine baza tehnica de masurat prag fonic si astfel ,se retine a dispune sanctiuni pe care ulterior partea sanctionata intelege sa o conteste in instanta
Nu are nici o treaba garda de mediu. Legea 61/1991 nu prevede nici un prag fonic, asa ca nu are ce sa conteste contravenientul.
Initial, la infiintare, pentru functionarea cafenelei s-a dat aviz din partea asociatiei si a locatarilor. Acum vrem sa renuntam la acel aviz/acord. Stiam ca acel aviz trebuie reinnoit anual. Bineinteles ca administratorul cafenelei nu s-a prezentat si nimeni nu verifica situatia aveizelor ( !)
Pe de alta parte, spatiul ocupat de cafenea este inchiriat . In ce masura poate fi implicat proprietarul in aceasta situatie ?
1968CR, utilizator
V-am spus si repet, trebuie sa aveti un motiv legal. Nu ca vreti dvs. si citiva vecini, sau mai multi, ca barul/cafeneaua nu mai merita sa functioneze. Chemati politia ori de cite ori este nevoie. Depuneti reclamatie in scris, colectiva, daca sunteti atit de multi.