Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas, dilema....
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas, dilema....

Avan pana in 25 de ani, daca intrerup o facultate/ renunt .. si ma inscriu la alta mai beneficeiz de pensia de urmas?? :-/

"Copiii au dreptul la pensie de urmas pina la implinirea virstei de 16 ani sau, daca continua studiile, pina la terminarea acestora, fara a depasi virsta de 25 ani, respectiv 26 ani, in cazul celor care urmeaza studii superioare cu o durata mai mare de 5 ani. " LEGE nr.80 din 21 iulie 1992
Asta este tot ce am gasit eu... si as mai vrea o parere...
multumesc
LEGE nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
"ART. 66
Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) dacă isi continua studiile într-o forma de învăţământ organizată potrivit legii, pana la terminarea acestora, fără a depăşi varsta de 26 de ani."
Deci, nu poti beneficia de pensie de urmas in cazul specificat de tine.
Nu mai beneficiai de vreun ajutor daca renuntai mai mult de un an la scoala.Cel putin asa era acum cativa anisori.