Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Vreau sa las mostenire o casa unuia din copiii mei .Casa provine din mostenire cu acte in regula ca unic mostenitor.Cum este legal si la un cost mai mic?Testament,vinzare-cumparare, donatie, etc.Trebuie sa am facuta cartea funciara,cadastrul, intabularea?
Multumesc,
ika, utilizator
Când spuneți "vreau sa las moștenire ", trebuie sa fiți pe lumea ailaltă.
Cum păreți încă viu, este vorba de un contract prin care transmiteți proprietatea între vii (dvs și copilul)
Și da, trebuie sa aveți cadastru si intabulare.