avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Vreau sa las mostenire o casa unuia din copiii mei .Casa provine din mostenire cu acte in regula ca unic mostenitor.Cum este legal si la un cost mai mic?Testament,vinzare-cumparare, donatie, etc.Trebuie sa am facuta cartea funciara,cadastrul, intabularea?
Multumesc,
Ultima modificare: Marți, 5 Aprilie 2022
ika, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 16:41, 5 Aprilie 2022
Când spuneți "vreau sa las moștenire ", trebuie sa fiți pe lumea ailaltă.
Cum păreți încă viu, este vorba de un contract prin care transmiteți proprietatea între vii (dvs și copilul)
Și da, trebuie sa aveți cadastru si intabulare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire apartament de la o matusa milikutza milikutza Buna ziua, eu am o matusa care nu a fost casatorita si nu a avut copii. Are 75 ani si doreste sa-mi lase mie apartamentul ei ca si mostenire dar nu avem bani ... (vezi toată discuția)
Vanzare locuinta Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Pentru cineva care nu are mostenitori sau rude in viata, poate sa faca un act de donatie pentru locuinta sa? Sau cum sa procedeze ca sa lase ... (vezi toată discuția)
Act de vinzare cumparare? lucaa lucaa BUNA SEARA.Daca vreau sa cumpar un teren si nu are cadastru facut pt ca cost mult cum pot intra in posesia lui?prin donatie?testament s-au precontrac (vezi toată discuția)