avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva 5% locuinta 2022
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva 5% locuinta 2022

Buna ziua! In 2021 am semnat cu un dezvoltator un antecontract cu plata integrala (55000 euro) pentru un ap. Daca perfectarea vanzarii se face la finalizare in 2022, se aplica cota de tva 5% sau de 19% ? Daca nu se aplica 5% ce ar trebui sa fac, sa anulez antecontractul si sa platesc din nou, la finalizare Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 6 Aprilie 2022
johnnydanut, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 18:53, 6 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cota TVA aplicabila este cea de la data livrarii bunului ( la data contractului autentic ) , adica cea din 2022.
Vi s-a facut vreo factura pana acum ?


Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Cota TVA aplicabila este cea de la data livrarii bunului ( la data contractului autentic ) , adica cea din 2022.
Vi s-a facut vreo factura pana acum ?

Nu, doar contract la notar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci factura vi se va face cu 5% daca indepliniti conditiile ( sub 120 mp si valoare sub 700,000 lei )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare tva redus de 5 % la constructii cu termen de finalizare si predare anul urmator mroby mroby Buna ziua tuturor! As avea nevoie de parerea dumenavoastra in urmatoarea speta: O societate cu raspundere limitata, dezvoltator imobiliar, are incheiate mai ... (vezi toată discuția)
Tva cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19% migacio migacio Buna ziua. Am o intrebare legata de imobiliare si noul cod fiscal (aplicabil de la 1 ianuarie 2023). Am urmatorul scenariu: -in 2018 s-a achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa la cumpararea unui apartament. Stadva Stadva Buna seara ! Intentionez sa cumpar un apartament . Azi am primit un draft de antecontract de la dezvoltator in care se mentioneaza ca imobilului ii sunt ... (vezi toată discuția)