Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva 5% locuinta 2022
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva 5% locuinta 2022

Buna ziua! In 2021 am semnat cu un dezvoltator un antecontract cu plata integrala (55000 euro) pentru un ap. Daca perfectarea vanzarii se face la finalizare in 2022, se aplica cota de tva 5% sau de 19% ? Daca nu se aplica 5% ce ar trebui sa fac, sa anulez antecontractul si sa platesc din nou, la finalizare Multumesc!
johnnydanut, utilizator
Cota TVA aplicabila este cea de la data livrarii bunului ( la data contractului autentic ) , adica cea din 2022.
Vi s-a facut vreo factura pana acum ?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Cota TVA aplicabila este cea de la data livrarii bunului ( la data contractului autentic ) , adica cea din 2022.
Vi s-a facut vreo factura pana acum ?

Nu, doar contract la notar.
Atunci factura vi se va face cu 5% daca indepliniti conditiile ( sub 120 mp si valoare sub 700,000 lei )