avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua am și eu o întrebare va rog am rămas ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua am și eu o întrebare va rog am rămas fără permis ...

Bună ziua am și eu o întrebare va rog am rămas fără permis din cauza stări de ebrietate în fine am primit 1an și 6 luni cu suspendare iar avocatul pe care îl am spune ca vom face recurs întrebarea este dacă voi face recurs pot primi pedeapsa cu executare se poate asa ceva el tot se bate cu pumni în piept ca nu are cum asa ceva sa fie mai rău decât rău
Cel mai recent răspuns: Avocat Iofcea Maria-Cristina , Avocat 18:28, 6 Aprilie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!

"Art. 418. Neagravarea situatiei in propriul apel
(1) Instanta de apel, solutionand cauza, nu poate crea o situatie mai grea pentru cel care a declarat apel.
(2) De asemenea, in apelul declarat de procuror in favoarea unei parti, instanta de apel nu poate agrava situatia acesteia."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apel inculpat - situatie mai grea sau nu xxxmimimi xxxmimimi buna seara sunt interesat sa stiu daca in apelul inculpatului, in cazul in care nu este recurs facut de procuror pentru respectivul inculpat- se poate motiva ... (vezi toată discuția)
Neagravarea situatiei in propriul apel daniel03 daniel03 Buna ziua, am fost condamnat la instanta de fond la 3 ani si 4 luni de inchisoare in regim de detentie pentru tentativa de omor. Mi s-au retinut circumstante ... (vezi toată discuția)
Recursul facut de catre inculpat poate fi mai defavorabil? ciurli_si_burli ciurli_si_burli Daca cel condamnat este singurul care face recurs dintre toti participantii la proces, poate acesta primi o sentinta mai grea? In aceiasi ordine de idei, ... (vezi toată discuția)