Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce decide instanta de judecata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce decide instanta de judecata

Buna ziua
Care va fi solutia instantei de judecata pentru urmatoarea situatie: decizie de concediere pe motive disciplinare, care nu respecta conditiile prevazute de art. 268 Codul Muncii, dar care nu este atacata de salariatul sanctionat in termen de 30 zile calendaristice de la data comunicarii? Respingerea actiunii ca tardiv introdusa??
teoretic ar trebui respinsa ca tardiv formulata, dar instanta este suverana.
pa si pusi - cu exceptia cazului in care salariatul se incadreaza pe unul dintre cazulrile prev de D 167/1958 pt repunerea in termen - eu cred ca se impune respingerea actiunii ca urmare a prescriptiei dreptului la actiune