Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Dacă aș închiria un imobil, aș putea, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Dacă aș închiria un imobil, aș putea, la rândul ...

Buna ziua! Dacă aș închiria un imobil, aș putea, la rândul meu, să-l inchiriez unei alte persoane ( ex: in regim hotelier)? Am văzut că se practică metoda asta in alte țări, dar la noi nu am găsit nimic referitor la acest lucru pe internet.
Se poate, dar trebuie sa fie de acord proprietarul si vecinii acestuia.
As fi de acord cu schimbarea destinatiei locuintei, daca si dvs. ati locui in aceeasi locuinta, sa aveti totul sub control.
Poate stiti, poate nu stiti ce "grozavii" se intampla prin aceste locuinte, iar vecinii "hotelierului" au sa va sparga usa de la intrare.
Mai bine inchiriati o pensiune cu 3-4 camere, dar si acolo trebuie sa aveti responsabilitate!
Dv intentionati dubla inchiriere?
Pentru inchiriere in regim hotelier este necesar sa parcurgeti procedura legal prevazuta pentru schimbare destinatie spatiu de locuit in imobil de locuit in comun,cu achitare obligatii la stat ,etc