Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Daca vreau sa vand o bucata de teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Daca vreau sa vand o bucata de teren fratelui meu si ...

Buna ziua
Daca vreau sa vand o bucata de teren fratelui meu si intabularea terenului a fost facuta in 2001 acum ar trebui sa fac din nou intabularea ca sa pot face dezmembrarea? E posibil sa fie necesara o actualizare?Ce care face masuratoarea zice ca nu mai corespund datele cu felw din satelit.Parintii mei locuiesc aici din 1958 si terenul a stat pe loc nu s a miscat.
Multumesc.
Nu trebuie sa faceți alta intabulare, dacă aveți deja pe numele dvs.
Trebuie sa faceți documentație cadastrala de dezmembrare. Terenul întreg în împărțiți în doua.
Cadastristul va întocmi 3 schițe. Una pe întregul teren și câte una pentru fiecare lot.
Propunerea de dezmembrare se trimite la Cartea funciara, după care va adresați unui notar pentru încheierea actului notarial de dezmembrare.
După ce se intabuleaza actul de dezmembrare, ii puteți transmite porțiunea de teren fratelui.