Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deși nu este conform legii 196/2018, președintele ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deși nu este conform legii 196/2018, președintele asociației ...

Deși nu este conform legii 196/2018, președintele asociației de proprietari, prin hotărârea Adunării Generale a asociației de proprietari poate face încasări la cotele de întreținere și să depună banii în contul bancar, activitate neremunerata?
nu exista in lege o astfel de interdictie. Asadar, presedintele poate face incasari, poate sa depuna bani in banca. De curiozitate, cate apartamente are blocul?
Poate dom' Vintilica mai vrea cativa angajati - un casier, unul care sa transporte banii (in siguranta) la banca, altul sa aiba grija de toti, sa verifice safe-ul...
Despre ce vorbim?
Nu domnul Grecu, eu sunt în această situație, m-am gândit să reducem costurile și într-o colaborare foarte bună cu administratora am cerut oamenilor un acord. Dar, mai sunt și alții....

Adam Grecu a scris:

Poate dom' Vintilica mai vrea cativa angajati - un casier, unul care sa transporte banii (in siguranta) la banca, altul sa aiba grija de toti, sa verifice safe-ul...
Despre ce vorbim?

Pai si administratora ce face? Este datoria ei...
Pai, are dreptate doamna Vali m. Daca aveti administrator, aceasta este una dintre atribuiile administratorului. Daca nu a a facut acest lucru pana acum, o puneti sa incaseze de acum inainte, cu tot ceea ce implica aceasta treaba (program de incasari, intocmire registru de casa, efectuare plati la furnizori, etc.)
Ei, in prima faza, nu am stiut ce sa va raspund, decat ceea ce am scris, pentru ca dvs. nu ati pus intrebarea si contextul....
Apoi, nu trebuie sa cereti acordul "oamenilor". Discutati in prima sedinta de com. executiv si decideti ca incepand cu data...., doamna administrator sa se ocupe si de incasari, ca, nu :Pai si administratora ce face? Este datoria ei...
Completati Procesul verbal si Decizia com. ex. pe care o afisati la avizier ca si altii sa afle, adica, de fapt, toti membrii asociatiei.

De multe ori facerea asta de bine, o sa vi se intoarca impotriva.
Matale, ca presedinte, ai destule pe cap, inclusiv, impreuna cu cenzorul, sa controlati activitatea administratorului pe directia incasari de la proprietari, plati la furnizori, completare documente, gestiune.
Succes!