avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Context război. Sunt rezervist roman. Spuneti-mi vă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Context război. Sunt rezervist roman. Spuneti-mi vă rog de ...

Context război. Sunt rezervist roman. Spuneti-mi vă rog de ce anume sunt pasibil pentru neprezentare la ordin.
Cel mai recent răspuns: DorPopa , utilizator 11:49, 13 Aprilie 2022
~ Conținut șters la cerere ~


Voinea Liviu a scris:

Articolul 435
Cod Penal
Neprezentarea la încorporare sau concentrare
(1) Neprezentarea la încorporare, concentrare sau mobilizare în timp de război sau pe durata stării de asediu, în termenul prevăzut în ordinul de chemare, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani


Spune-ți-mi vă rog, cu statutul de rezident temporar în Anglia, se aprobă cererea de renunțare la cetățenia română.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 446/2006-pregatirea populatiei pentru apararea patriei carmen bodeanu carmen bodeanu Tinerii cu vîrste intre 22-35 ani,care nu au efectuat nici o pregatire militara,pot fi incorporati(mobilizati)? -si daca da, in ce calitate(rezervist sau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in cazul in care ma mut in spania impreuna cu sotia, ... diaconugabriel221 diaconugabriel221 Buna ziua, In cazul in care ma mut in Spania impreuna cu sotia, ar fi obligata Spania sa ne deporteze in cazul in care Romania intra in razboi? Cum ar fi ... (vezi toată discuția)
Ordin de chemare a rezervistilor Alexx_00 Alexx_00 Buna seara ! Am fost soldat acum 15 ani ca fiecare barbat de varsta mea,si de cativa ani ,ma tot cheama de doua ori pe an la comisariat sa ma ia in evidenta ... (vezi toată discuția)