Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Context război. Sunt rezervist roman. Spuneti-mi vă ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Context război. Sunt rezervist roman. Spuneti-mi vă rog de ...

Context război. Sunt rezervist roman. Spuneti-mi vă rog de ce anume sunt pasibil pentru neprezentare la ordin.
~ Conținut șters la cerere ~

Voinea Liviu a scris:

Articolul 435
Cod Penal
Neprezentarea la încorporare sau concentrare
(1) Neprezentarea la încorporare, concentrare sau mobilizare în timp de război sau pe durata stării de asediu, în termenul prevăzut în ordinul de chemare, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani

Spune-ți-mi vă rog, cu statutul de rezident temporar în Anglia, se aprobă cererea de renunțare la cetățenia română.