Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea indicelui de corecție pentru unii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea indicelui de corecție pentru unii pensionari modificată de CCR prin DECIZIA nr.670 din 19 octombrie 2021

DECIZIA nr.670
din 19 octombrie 2021
Publicată în Monitorul Oficial nr.1157 din 6.12.2021
In sedinta din data de 19 octombrie 2021, Curtea Constitutionala, in cadrul controlului legilor posterior promulgarii, cu unanimitate de voturi, a decis:
CURTEA CONSTITUŢIONALĂ
În numele legii
DECIDE:
Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată de Elena Minaev în Dosarul nr.4404/118/2019 al Tribunalului Constanța – Secția I civilă şi constată că sintagma „la înscrierea iniţială la pensie” din cuprinsul art.170 alin.(3) din Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice este constituţională în măsura în care beneficiază de indicele de corecție prevăzut de art.170 din Legea nr.263/2010 și titularii pensiilor pentru limită de vârstă care au fost stabilite după 1 ianuarie 2011 și care au fost transformate din pensii anticipate parțiale stabilite anterior acestei date.
Definitivă şi general obligatorie.
Intrebare: Pentru aplicare deciziei Curtii Constitutionale trebuie sa depun eu cerere sau se face din oficiu de Casa de Pensii ?
Decizia CCR este pentru dosarul mentionat.
Puteti depuneti si dvs. o cerere scrisa la CJP cu nr. de inregistrare/ data. Anexati o copie dupa decizia CCR. Banuiesc raspunsul CJP, caz in care va trebui sa deschideti si dvs. actiune in instanta si sa invocati Decizia CCR nr. 670/ 19.10.2021
Am depus cerere la CP in 14.04.2022. Cate zile astept raspuns la cererea mea pentru a solicita instantei de judecata solutionarea ei? Multumesc!
Daca ati invocat OG nr. 27/ 2002 privind petitiile, puteti primi raspuns in maxim 30 de zile de la inregistrarea cererii la CJP. Daca nu primiti raspuns puteti deschide actiune in instanta conform Legii contenciosului administrativ nr. 554/ 2004. Gasiti legea aici: [ link extern ]
Pana se va finaliza actiunea d-voastra in istanta, veti primi toate drepturile cuvenite in baza Deciziei 670/2021 a CCR.
Dumneavoastra ce doriti ? sa vi se acorde si din anul cand ati iestit la pensie ? sau ce ?