Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acordare indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acordare indice de corectie

Buna ziua! Mama s-a pensionat anticipat in anul 2010. In anul 2014, trece la pensie limita de varsta, La acea data 2014, nu i s-a acordat indicele de corectie. Nu am observat acest lucru, sau mai bine zis , nu am stiut de acest indice, am aflat abia acum , am facut cerere luna trecuta , septembrie 2022 si a primit recalculare pe indice de corectie care se plateste incepand cu data de 6.12.2021. Intrebarea este: de ce s-a acordat cu anul 2021 si nu cu data trecerii la limita de varsta, respectiv anul 2014. Iar ca procent i s-a acordat cel din 2014 adica 1,07. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Se plateste incepand cu data depunerii cererii de recalculare.
Aveti toate datele necesare/lamuritoare mai jos:
Legea 263/2010
Art.170
Prin DECIZIA CURȚII CONSTITUȚIONALE nr. 670 din 19 octombrie 2021, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1157 din 6 decembrie 2021, s-a admis excepția de neconstituționalitate, constatându-se că sintagma „la înscrierea inițială la pensie“ din cuprinsul art. 170 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice este constituțională în măsura în care beneficiază de indicele de corecție prevăzut de art. 170 din Legea nr. 263/2010 și titularii pensiilor pentru limită de vârstă care au fost stabilite după 1 ianuarie 2011 și care au fost transformate din pensii anticipate parțiale stabilite anterior acestei date.
Constitutia Romaniei
Art.147
(4) Deciziile Curţii Constituţionale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
DECIZIA nr.670
din 19 octombrie 2021
Publicată în Monitorul Oficial nr.1157 din 6.12.2021
Va multumesc mult!
Buna ziua
Poate cineva sa explice si luam cazul de fata , de ce se aplica coeficientul din anul 2014 pentru anul 2021 cand a avut loc " marea recalculare " ? nu era obligata Casa de pensii sa faca recalcularea din anul 2020 ? persoana respectiva a pierdut aproape 2 ani .
Va multumesc
delia 2007
Ce raspuns v a dat Casa de pensii sau ati primit doar decizia fara un raspuns ?