Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In data de 19 octombrie 2021, Curtea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In data de 19 octombrie 2021, Curtea Constitutionala, ...

Buna ziua, In data de 19 octombrie 2021, Curtea Constitutionala, in cadrul controlului legilor posterior promulgarii, cu unanimitate de voturi, a decis admiterea exceptiei de neconstitutionalitate si a constatat ca sintagma " inscrierea initiala" la pensie din cuprinsul art. 170 alin.(3) din Legea nr.263/2010 este constitutionala cu privire la indicele de corectie, indice ce se aplica si celor care sau pensionat pentru limita de varsta stabilite dupa 01 .01.2011 si care au fost transformate din pensii anticipate partiale stabilite anterior acestei date, publicand Decizia 670 in Monitorul Oficial, ParteaI, nr. 1157/06.12.2021. Casa Judeteana de Pensii nu aplica cele de mai sus, raspunzand " va facem cunoscut ca acasta ramane in atentia nostra si in masura in care va putea fi solutionata favorabil se va emite o decizie sub acest aspect". Intrebarea este, cui trebuie sa ma adresez pentru aplicarea deciziei Curtii Constitutionale care, consider ca are putere juridica din moment ce a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei.. .
Sunt curios ce Casa de pensii v a dat acel raspuns , in acest caz trebuie sa va adresati instantei de judecata apeland la un avocat , situatie care nu stiu cate sanse de castig aveti pentru ca in multe cazuri se resping asemenea solicitari si nu stiu de ce atata timp cat CCR s a pronuntat pe acest caz / cazuri .

HABINA EVA MARIA a scris:

Buna ziua, In data de 19 octombrie 2021, Curtea Constitutionala, in cadrul controlului legilor posterior promulgarii, cu unanimitate de voturi, a decis admiterea exceptiei de neconstitutionalitate si a constatat ca sintagma " inscrierea initiala" la pensie din cuprinsul art. 170 alin.(3) din Legea nr.263/2010 este constitutionala cu privire la indicele de corectie, indice ce se aplica si celor care sau pensionat pentru limita de varsta stabilite dupa 01 .01.2011 si care au fost transformate din pensii anticipate partiale stabilite anterior acestei date, publicand Decizia 670 in Monitorul Oficial, ParteaI, nr. 1157/06.12.2021. Casa Judeteana de Pensii nu aplica cele de mai sus, raspunzand " va facem cunoscut ca acasta ramane in atentia nostra si in masura in care va putea fi solutionata favorabil se va emite o decizie sub acest aspect". Intrebarea este, cui trebuie sa ma adresez pentru aplicarea deciziei Curtii Constitutionale care, consider ca are putere juridica din moment ce a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei.. .

O hotarare judecatoreasca definitiva intr-un dosar aflat pe rol, deschis in urma actiunii dvs. obliga CJP sa aplice prevederile din decizia CC.