Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, Va rog frumos, sa ma ajutati cu un raspuns ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, Va rog frumos, sa ma ajutati cu un raspuns vizavid ...

Buna ziua,

Va rog frumos, sa ma ajutati cu un raspuns vizavid de urmatoarea speta:
O societate achizitioneaza un contract de drept de autor pe perioada de 3 ani de la o persoana fizica in valoare de 30.000 lei. Monografia contabila va fi in contul 621? O sa fac retinere la impozit. Pentru plata CAS si CASS persoana fizica a desemnat o alta societate. Se mai inregistreaza si in contul 205?
Va multumesc mult!
Da ii retineti impozit la sursa .
40% sunt cheltueli forfetare si doar la 60% din 30.000 ii retineti 10% .
Adica impozit : 30.000 x60% x 10% = 1800 lei .

" CF art 72 (1) Contribuabilii care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală datorează impozit pe venit, impozitul fiind final. Norme metodologice

(2) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuală, inclusiv din crearea unor lucrări de artă monumentală, se determină de către plătitorii venitului, persoane juridice sau alte entități care au obligația de a conduce evidență contabilă, prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei forfetare de 40% asupra venitului brut. "
(4) Impozitul se calculează prin aplicarea cotei de 10% asupra venitului net și se reține la sursă, de către plătitorii de venituri prevăzuți la alin. (2), la momentul plății veniturilor.
"

Monografia va fi cu cont de imobilizari necorporale. 205 sau 208.
Multumesc frumos. In programul de contabilitate imi apare pe contul 621 - Cheltuieli cu colaboratorii pentru declararea in D112. Folosesc si contul 621 si contul 205 cu amortizarea?
Momentan am monografia contabila:
621 = 462 30.000 lei
462 = 444 1.800 lei
462 = 5121 28.200 lei